PIT 2025. Wszystko, co trzeba wiedzieć o rozliczeniu podatku

Rozliczenie PIT za 2025 rok może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą staje się proste. Już dziś warto najważniejsze informacje o formularzach, terminach, ulgach oraz zmianach w przepisach, które wejdą w życie w 2025 roku. Kilka minut wystarczy, żeby w przyszłym roku bezbłędnie rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Metody rozliczania PIT

Sposobów na to, jak rozliczyć PIT jest obecnie kilka. Co najlepsze, większość z nich nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Do spełnienia tego obywatelskiego obowiązku wystarczy urządzenie z dostępem do internetu. Nie ma jednak takiego wymogu. Nadal można wypełnić zeznanie podatkowe ręcznie i zanieść je do urzędu skarbowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania.

Wypełnianie PIT online (e-Deklaracje)

To jeden z najwygodniejszych sposobów rozliczania deklaracji skarbowych PIT. Skorzystanie z niej wymaga przejścia tylko kilka kroków takich jak:

  • wejście na stronę e-Deklaracje;
  • wybór odpowiedniego formularza – na stronie znajdują się wszelkie niezbędne podatnikom formularze, np. PIT-37, PIT-36 czy PIT-28;
  • wypełnienie dokumentu – w interaktywnej deklaracji podatkowej wprowadza się dane dotyczące dochodów, ulg, odliczeń itp., a system automatycznie podpowiada, jakie pola należy uzupełnić.
  • podpisanie i wysłanie formularza – po wypełnieniu zeznania PIT należy je poświadczyć za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu;
  • otrzymanie potwierdzenia – po wysłaniu formularza online, podatnik otrzymuje potwierdzenie złożenia deklaracji, które można pobrać i przechowywać.

Wypełnianie PIT za pomocą programów komputerowych

W internecie dostępne są programy do rozliczeń PIT, które pomagają w szybkim wypełnieniu formularza. Niektóre oferują dodatkowe funkcje, takie jak obliczenie należnego podatku czy sprawdzenie poprawności wypełnienia deklaracji. Wiele z nich jest darmowych. Do rozliczenia podatku wystarczy zatem:

  • instalacja programu – po pobraniu oprogramowania, należy je zainstalować na komputerze;
  • wypełnienie formularza – programy prowadzą użytkowników przez proces wypełniania formularza PIT, podpowiadając, jakie dane należy wprowadzić – dochody, ulgi, odliczenia itd.;
  • przesłanie PIT – programy umożliwiają wysłanie formularza bezpośrednio do urzędów skarbowych przez e-Deklaracje lub generują plik do wysyłki pocztą.

Wypełnianie PIT w aplikacjach aplikacji mobilnych

Istnieje możliwość rozliczenia PIT za pomocą aplikacji mobilnych, które dostępne są na urządzeniach z systemem Android i iOS. Kolejne czynności, które trzeba wykonać, to:

  • pobranie aplikacji – aplikacje do rozliczeń PIT można pobrać z Google Play lub App Store;
  • wypełnienie formularza – programy mobilne prowadzą użytkownika przez proces wypełniania PIT, pomagając we wprowadzaniu danych;
  • złożenie PIT – narzędzia do rozliczania podatków umożliwiają wysłanie formularza bezpośrednio do urzędów skarbowych przez e-Deklaracje.

Wypełnianie PIT ręcznie

Choć ta metoda jest coraz mniej popularna, nadal można wypełnić formularz PIT na papierze. Na proces rozliczania z zeszłorocznych podatków składają się następujące czynności:

  • pobranie formularza – deklaracje podatkowe PIT można pobierać ze stron internetowych urzędów skarbowych lub prosić o nie w terenowych placówkach fiskusa;
  • wypełnienie formularza – zeznanie podatkowe należy wypełnić ręcznie, wpisując dane osobowe, dochody, ulgi, odliczenia.
  • podpisanie formularza – po wypełnieniu formularza, trzeba go ręcznie parafować.
  • złożenie PIT – papierowy dokument składa się osobiście w urzędzie skarbowym lub wysyła pocztą (w drugim przypadku za moment złożenia uznaje się datę stempla pocztowego).

Pomoc księgowego

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub mających skomplikowaną sytuację podatkową, korzystanie z pomocy księgowego lub doradcy podatkowego może być dobrym rozwiązaniem. W takim przypadku na proces wypełniania deklaracji podatkowej składają się czynności takie jak:

  • kontakt z księgowym – należy przekazać księgowemu dokumenty i informacje dotyczące uzyskanych dochodów, poniesionych wydatków i należnych ulg podatkowych;
  • wypełnienie PIT – księgowy wypełnia formularz, uwzględniając przepisy podatkowe obowiązujące w danej sytuacji;
  • podpisanie formularza – po wypełnieniu deklaracji PIT, klient parafuje formularz i tym samym poświadcza jego zgodność ze stanem faktycznym;
  • złożenie PIT – księgowy może złożyć formularz w imieniu klienta lub pomóc w jego wysłaniu do urzędów skarbowych.

PIT 2025 – termin i kary za spóźnienie

PIT należy wysłać do urzędu skarbowego do środy 30 kwietnia 2025 roku. Niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie może prowadzić do różnych konsekwencji prawnych, w tym kar finansowych.

Obowiązek zapłaty pełnej kwoty zaległego podatku

W przypadku nieodprowadzonych zaliczek na podatek dochodowy urząd skarbowy ma prawo dochodzić pełnej kwoty podatku wraz z odsetkami za zwłokę. Zaległość może zostać uregulowana poprzez zajęcie wynagrodzenia lub innych składników majątkowych.

Grzywna za wykroczenie skarbowe

Najczęściej spotykaną karą za niezłożenie PIT w terminie jest grzywna za wykroczenie skarbowe. Kara wynosi od 10 do 20 stawek dziennych (jedna stawka to kwota 10 zł). Na wysokość sankcji wpływają okoliczności sprawy, takie jak zarobki podatnika oraz to, czy jest to pierwsze wykroczenie.

Nieterminowe zapłacenie podatku

Jeśli PIT nie zostanie złożony w terminie, a równocześnie zalega się z zapłatą należnego podatku, to dodatkowo może zostać nałożona kara za opóźnienie w zapłacie. Zależnie od kwoty zaległości, urząd skarbowy może naliczyć odsetki. Wynoszą one 13% w skali roku i są naliczane za każdy dzień zwłoki od dnia, w którym upływa termin płatności podatku do momentu zapłaty.

Ukrywanie dochodów

Gdy podatnik złoży deklarację, ale wprowadzi do niej nieprawdziwe informacje (np. ukryje część dochodów), może zostać nałożona sankcja za oszustwa podatkowe. Kara za ukrywanie dochodów może wynosić od 30% do 75% dochodów, które zostały zatajone. W przypadku poważnych nadużyć podatnik ryzykuje też utratę wolności na okres nawet 5 lat.

 

 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Czym jest staking kryptowalut i jak na nim zarabiać?

Czym jest staking kryptowalut i jak na nim zarabiać?

Staking kryptowalut zyskuje coraz większą popularność wśród inwestorów

Inne, polecane artykuły w serwisie