BOŚ Bank wkroczył na wojenną ścieżkę wytaczając jako główną broń nowe, nazwane wyjątkowym, konto bankowe. Reklama informuje nas o zerowych opłatach za prowadzenie konta, zerowych opłatach za przelewy etc, ale przede wszystkim w oczy rzuca się nadzwyczaj wysokie oprocentowanie konta. Kto bowiem daje teraz aż 8% na zwykłym koncie bankowym?

Niestety jak to zwykle z reklamami bywa w konfrontacji z rzeczywistością procenty przestają być tak różowe, chociaż w tym wypadku należałoby raczej użyć koloru zielonego. Już przy pierwszej próbie przyjrzenia się szczegółom prowadzenia konta w oczy rzuca się informacja o obowiązującym oprocentowaniu.

8% tylko dla kwot nie większych niż 3 000,00 zł!

Wysokie oprocentowanie, nie dość że nie jest gwarantowane – oznaczone jako zmienne, to jeszcze dotyczy jedynie pierwszych 3 000,00 zł zdeponowanych na koncie.  Kwoty powyżej trzech tysięcy (i nie większe niż 5 tysięcy) oprocentowane są już tylko na 5% w skali roku, a wszystko powyżej już tylko na 4%.

Łatwo więc policzyć, że na koncie zarobimy dokładnie tyle samo (194,00 zł odsetek) trzymając zarówno 3 000,00 zł (8% w skali roku), 4 800,00 zł (5% w skali roku) czy 6 000,00 zł (4% w skali roku)!. Co więcej, trzymając na koncie kwoty między 3 001,00 zł – 4 799,00 zł oraz między 5 001,00 – 5 999,00 zł zarobimy w rezultacie (w ciągu roku) mniej, niż trzymając tam tylko 3 000,00 zł!

Zero złotych za wszystko, do czasu…

Bank oferuje nam 0 złotych za prowadzenie rachunku, 0 złotych za przelewy, 0 złotych za korzystanie z karty, 0 zlotych za wypłaty we wszystkich bankomatach itp. Problem polega jednak na tym, że część z tych opłat nie obowiązuje jedynie przez określony czas.

I tak np prowadzenie konta Wyjątkowego jest owszem bezpłatne, ale tylko przez pierwsze sześć miesięcy. Ile zapłacimy później? Tego nie wie teraz pewnie nawet sam bank, a ilu klientów będzie wolało zapłacić miesięcznie 2-3,00 zł niż bawić się w zrywanie umowy z bankiem etc.

Podobnie wygląda kwestia bezpłatnej karty Maestro – jej czas „bezpłatności” to tylko pierwsze 12 miesięcy, później przyjdzie nam za nią płacić – ile? Tego również nie jesteśmy w stanie w tej chwili przewidzieć.

Nie trudno jest się również domyślić, że również 8% będzie obowiązywać jedynie „do czasu” – przy dzisiejszych stopach procentowych bank dość sporo dopłaca do interesu więc na dłuższą metę będzie mu to nie na rękę i nawet się z tym nie kryje wyraźnie informując w reklamie, że obowiązujące oprocentowanie jest oprocentowaniem zmiennym. Ile będzie za miesiąc lub dwa – sam bank raczy wiedzieć.

Podsumowując

Przyglądając się dokładniej ofercie konta o oprocentowaniu 8% w skali roku bardzo szybko dostrzegamy, że oferta nie jest tak piękna jakby się mogło wydawać. W zasadzie dla kwot powyżej 4 000,00 zł oferta (pod względem oprocentowania) nie wyróżnia się już tak mocno ponad inne banki, a dla depozytów 5 000,00 zł i większych jest wręcz niekorzystna (tylko 4%!).

Dodatkowo, bank pozostawił sobie na tyle dużo różnych furtek (zmienne oprocentowanie, opłaty za konto po pół roku, za kartę po roku) że tak naprawdę nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy za kilka miesięcy zamiast oszczędzać nie przyjdzie nam dopłacać do tego konta.

Wszystkich, którzy mimo wszystko są zainteresowani produtkem BOŚ Banku odsyłam na stronę konta www.bosbank.pl