Sprzedaż WGPW na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych to najgłośniejszy temat ostatnich tygodni. Napisali już o tym niemal wszyscy – od dużych serwisów finansowych po mniejsze i większe blogi (praktycznie wszystkie jakie czytam – a jest ich sporo – mają jako najświeższy wpis informację o IPO WGPW).

Ze swoim wpisem postanowiłem poczekac (chociaż pojawiłsię już jeden nt prospektu emisyjnego WGPW) i na cztery dni przed zakończeniem zapisów dla inwestorów indywidualnych opublikować zestawienie najciekawszych i najbardziej wartościowych analiz na jakie udało mi się trafić.

Redukcja na akcje GPW wyniosła 75% co oznacza, że każdy kto zapisał się na 100 sztuk (maksymalną możliwą ilość) otrzyma ich zaledwie 25 sztuk. Cena dla inwestorów indywidualnych wyniosła 43 zł, dla instytucjonalnych 46 zł. Notowania GPW rozpoczną się we wtorek 9 listopada o 8:45 – 15min wcześniej niż cały rynek.

Akcje i ich cena

Na początek przeanalizujmy to, co jest w 100% pewne – a kilka takich rzeczy jest. Po pierwsze wiadomo, że każdy inwestor indywidualny może zapisać się na minimalnie 10, a maksymalnie 100 sztuk akcji (przy zapisach ważny jest nr pesel, więc nie da się „oszukać sytemu” zapisując się na akcje w kilku biurach maklerskich). Wiemy też, że maksymalna cena jaką przyjdzie nam zapłacić do 43 zł za jedną akcję.

Cena za akcję najprawdopodobniej wyniesie około 42,60 zł (to najczęściej pojawiająca się wartość) co oznacza, że maksymalnie w GPW zainwestujemy 4260 – 4300 zł. Ile faktycznie będzie nas to kosztować dowiemy się dopiero po zapisach – 4 listopada. Co ciekawe, cena za akcję może wynieść więcej niż 43 zł ale tylko dla inwestorów instytucjonalnych – nawet jeśli tak się stanie, inwestorzy indywidualni otrzymają akcje po cenie maksymalnie 43zł.

Wartość samej GPW szacowana jest na 1,8 mld złotych, wartość akcji w IPO w sumie da więc około 1,17mld złotych z czego zaledwie 300-350 mln zł (w akcjach) trafi do inwestorów indywidualnych. Wszystko oczywiście w przybliżeniu (dużo zależy do ostatecznej ceny emisji).

Najważniejsze daty:

  • zapisy dla inwestorów indywidualnych: 18-27 października
  • zapisy dla inwestorów instytucjonalnych: 29 października – 3 listopada
  • przydzielenie akcji i ustalenie ostatecznej ceny: 4 listopada
  • debiut akcji na GPW: 9 listopada

Akcjonariat

W ręce inwestorów indywidualnych ma trafić 25-30% z całej oferowanej puli akcji czyli około 16-20% całości. Pozostała część trafi w ręce inwestorów instytucjonalnych – miały to być wielkie światowe instytucje, ale najprawdopodobniej skończy się na naszych rodzimych OFE i TFI. Na giełdę trafi w sumie około 65% akcji, co oznacza że (kontrolny) pakiet 35% akcji pozostanie w rękach skarbu państwa.

Redukcja

Ponieważ w ręce inwestorów indywidualnych trafić ma akcji za 300-350 mln złotych – przy cenie maksymalnej starczy to na pakiety (pełne – 100 akcji) dla – w przybliżeniu 70-80 tys inwestorów. Przyglądając się poprzednim dużym IPO z tego roku – gdzie redukcja sięgała około 95%, a zainteresowanych było (w przypadku PZU czy Taurona) za każdym razem grubo ponad 200 tys – możemy być pewni, że redukcja na pewno nastąpi.

Zakładając, że zainteresowanie będzie podobne – możemy się spodziewać redukcji rzędu 60-80% (co oczywiście jest mocnym przybliżeniem, a w zasadzie „gdybaniem”). Tak czy inaczej większość analiz zakłada redukcję ponad 50% co – jeśli się sprawdzi – ograniczy maksymalną ilość przydzielonych nam akcji do 50 sztuk czyli kwota całej inwestycji spadnie do zaledwie 2000-2200 zł.

Czy da się na tym zarobić?

Tu jak zwykle pojawiają się skrajne opinie – od osób wierzących w „pewniaki”, po skrajnych pesymistów. W jednym wszyscy się zgadzają – pierwszego dnia notowań kurs zyska 10-15% (znowu „pewniak”?). Nawet jeśli – w sumie po ostatnich IPO jest to całkiem prawdopodobne – nie wiadomo co dalej. Emisje PGE, Taurona czy PZU pokazały, że w dłuższym terminie nie zawsze da się zarobić (szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę PGE, na którym dało się zarobić tylko przez kilka dni po emisji).

Najbardziej rzeczowo do wyceny podszedł autor bloga Buffett.pl, który napisał:

Wycena spółki metodą zdyskontowanych przepływów finansowych (DCF) przy założeniach, że jako dane wejściowe bierzemy średni zysk z ostatnich 3 lat, oraz stopy procentowe na poziomie 5% wzrost zysku w latach następnych 8% rocznie – daje wycenę jednej akcji 73,9 zł.

Biorąc za punkt odniesienia notowane na innych giełdach spółki o podobnym profilu działania i porównując ich średnie C/Z, C/WK, ROE, stopę dywidendy przy obecnych cenach z odpowiednimi wskaźnikami dla WGPW otrzymamy wycenę około 30 zł. Mając na uwadze fakt, że WGPW została wydrenowana z gotówki przez Skarb Państwa przez dywidendę za 2009 r. (mniejsze przychody z lokat) oraz przymierza się do zakupu nowego systemu transakcyjnego (za 150 mln zł) – cenę tę należałoby jeszcze zmniejszyć, powiedzmy o 10 % – czyli druga wycena (metodą porównawczą) to około 27 zł.

Wynika z tego, że w dłuższym terminie niczego nie możemy być pewni. W krótkim (czyli przy założeniu, że sprzedamy akcje w ciągu kilku pierwszych sesji) większość analiz (np na APP Funds, 10 Procent Rocznie, mInwestycje) zakłada, że przy zapisie na całe 100 akcji, uwzględnieniu redukcji i zakładanym zysku 10-15% w ciągu pierwszej sesji potencjalny zysk wyniesie między 75 a 200 zł.

Długoterminowców na pewno zaciekawia dwie analizy fundamentalne GPW, które przygotowali autorzy blogów Ynwestycje i wspomnianego już bloga Buffet.pl.

Jak i gdzie kupić?

Gdzie kupić akcje? Tam gdzie zwykle – w biurze maklerskim. Trzeba do tego mieć zabezpieczoną (posiadać na rachunku brokerskim) całą maksymalną kwotę na kupowane akcje, czyli od 430 do 4300 zł (w zależności od tego czy zapisujemy się na 10 czy 100 akcji). Kwota ta zostanie zablokowana do momentu publikacji ceny i przydzielenia nam akcji.

Ciekawą instrukcję zakupu akcji w kilku najpopularniejszych biurach maklerskich przygotował serwis kontomierz.pl

Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że w związku z IPO Alior Bank przygotował promocję w której jako „nagrody” rozdaje akcje GPW! Każdy, kto zapisze się na akcje GPW w biurze Alior Banku i skutecznie poleci nowe konto osobiste innej osobie otrzyma w nagrodę „3 darmowe akcje GPW”. Ponieważ maksymalnie będziemy mogli ściągnąć do banku 5 osób – w sumie możemy otrzymać nawet 15 darmowych akcji.

Gdzie najtaniej?

Tu posłużę się ponownie artykułem napisanym na łamach kontomierz.pl gdzie dokładnie opisano ile wyniosą prowizje (i jakie są dodatkowe opłaty)  przy zakupie w kilku najpopularniejszych biurach maklerskich.

Linki

Treści przedstawione w artykule są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego artykułu.