Walutomat czyli tańsza wymiana waluty OnLine

Walutomat to pierwszy w naszym kraju niezależny internetowy kantor – czy raczej system aukcyjny do wymiany walut w Internecie. Dzięki niemu jeśli chcemy w miarę szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu wymienić jedną walutę na drugą możemy skorzystać z usług Walutomatu.

System ten działa na zasadzie aukcji internetowych, w których na sprzedaż wystawiane są waluty. Kurs wymiany może być ustalany przez użytkowników, ale może być również uśredniony (w chwili pisania tego tekstu NBP podaje cenę euro 3,9946 zł, a w Walutomacie cena uśredniona wynosi 4.0016 zł za euro – kursy są więc bardzo zbliżone).

Największą zaletą tego systemu jest koszt transakcji.Co prawda od 15 września pobierana będzie opłata w wysokości 0,2% kwoty transakcji (od obu stron) jednak w porównaniu z różnicą kursu kupna i sprzedaży (tzw spread) w tradycyjnych kantorach czy bankach jest to i tak niewielka kwota. Do tego trzeba również doliczyć koszty ewentualnych przelewów – gdyż Walutomat obsługuje jedynie konta PKO BP, PKO SA i BZ WBK. Oczywiście korzystać z systemu może każdy jednak w przypadku przelewów z i do innych banków trzeba liczyć się z ewentualnymi kosztami tych transferów.


Walutomat obsługuje złote, euro, dolary, franki szwajcarskie oraz funty szterlingi. Żeby móc wymienić dwie dowolne waluty musimy (oprócz posiadania konta na stronie) posiadać odpowiednie konta walutowe (w bankach) z których i na które dokonywane będą przelewy. Np jeśli chcemy wymienić złotówki na euro musimy w profilu podać dane konta złotowego oraz dane konta prowadzonego w euro (tu uwaga – niektóre banki pobierają opłaty za prowadzenie takich kont – warto to uwzględnić jeśli ktoś będzie chciał zakładać konto tylko do korzystania z Walutomatu).

Muszę przyznać, że internetowy system wymiany walut to dość ciekawe rozwiązanie i sam zamierzam z niego skorzystać, ale głównie do uzupełniania jednego z kont oszczędnościowych prowadzonych w Euro (dzięki temu oszczędzę na niekorzystnym spread’zie mojego banku). Niestety – główna wadą systemu jest dość długie oczekiwanie na realizację zamówienia wymiany walut, ale to prawdopodobnie się zmieni wraz z ilością osób korzystających z tej usługi.

Mam nadzieję, że na naszym rynku pojawi się przynajmniej jeden konkurent dla systemu firmy Revelco Sp. z o.o. – wiadomo, że monopol działa na niekorzyść klientów. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z internetowymi systemami wymiany walut (nie koniecznie polskimi) będę wdzięczny za informację w komentarzach poniżej.

By | 2015-02-16T22:50:30+00:00 Wrzesień 9th, 2010|Główna, Waluty|6 komentarzy

About the Author:

Paweł Choiński - autor bloga Podstawy-Inwestowania.pl.

6 komentarzy

 1. Sokomaniak 11:55 Wrzesień 9, 2010 at 11:55

  Taki konkurent juz jest: https://internetowykantor.pl. Na razie wymieniaja tylko CHF i EUR ale planuja dodac kolejne. I dzialaja tez na troche innej zasadzie. Wymieniaja po kursie srednim – mala prowizja i to natychmiast. Nie trzeba czekac dni/tygodni jak w Walutomacie. Ciekawa alternatywa i tez z Poznania.

 2. […] przewalutowanie oszczędności (chyba, ze skorzystamy np z walutomatu) tylko po to, żeby skorzystać z lokaty walutowej, której oprocentowanie jest o […]

 3. Andrzej 23:01 Kwiecień 8, 2011 at 23:01

  Ja odpuściłem sobie walutomat na rzecz innego serwisu z prostej przyczyny – jest szybciej. Wejdź na http://www.currencyfair.com i przekonaj się sam.

 4. patryk 13:42 Listopad 7, 2011 at 13:42

  Nie dawno ruszył kolejny e-kantor http://www.lowspread.pl
  Jest on internetową wersją krakowskiego kantoru z ul.Długiej.
  Kursy są dość dobre, a jak się ma konta w bankach które on obsługuje to transakcje są bez opłat

 5. Krzysztof 13:47 Grudzień 16, 2011 at 13:47

  I kolejny tego typu serwis powstał walutobox. Sprawdzał ktoś juz?

 6. Leszek81 16:08 Grudzień 6, 2013 at 16:08

  @patryk: Sprawdzałem w wakacje jego możliwości i muszę powiedzieć że pomimo kursów „takich sobie” brak opłat przy korzystaniu z ponad 80 kont to wielki plus. Dla mnie najważniejsze jest to kredyt chf w mb spłacam praktycznie bezkosztowo. Gdzie indziej pewnie bylby mniejszy troche kurs ale oplaty zjadly by oszczednosci.

Leave A Comment