Fuzje bankowe na przestrzeni ostatnich lat z jednej strony doprowadziły do powstania gigantów „zbyt dużych żeby upaść”, z drugiej strony przy coraz większej konkurencji niektóre instytucje nie mają wyjścia i muszą się łączyć – żeby przetrwać. A skoro cała branża się konsoliduje tworząc coraz silniejszą konkurencję połączenie dwóch kolejnych banków na naszym rynku nie powinno nikogo dziwić.

Tuż przed weekendem majowym Raiffeisen Bank Polska (a w zasadzie Raiffeisen Bank International AG (RBI)) poinformował, że zakończył formalno-prawne przygotowania do przejęcia 70% udziałów w Polbanku należącym do tej pory do Eurobanku EFG. W wyniku połączenia powstanie jeden bank działający pod nazwą Raiffeisen Polbank.

Nowy bank będzie obsługiwać ponad 900 tys klientów zarówno detalicznych (wkład Polbanku) jak i korporacyjnych i z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (czyli obecni klienci Raiffeisen’a). Będzie dysponować 450 placówkami w 150 miastach.

Co to oznacza dla obecnych klientów? Ci, którzy mają konta w Polbanku po połączeniu zapewne odczują poprawę jakości obsługi klienta. Jest szansa na to, że skończą się wszelkiej maści problemy z działaniem systemu transakcyjnego, systemu w placówkach itp itd. Trzy systemy informatyczne utrzymywane w Polbanku zostaną niemal na pewno zastąpione systemem RBP.

Niestety koszt tego połączenia dla klientów Polbanku może być podwójny – po pierwsze nie wiadomo czy utrzymana zostanie dotychczasowa oferta i czy nowy właściciel nie wprowadzi / zmieni wysokości opłat za usługi. Na pewno zmieni się oferta depozytowa w Polbanku – na ile? Czas pokaże, ale raczej nie pojawią się nowe atrakcyjne lokaty.

Na obecnych klientów Raiffeisen Bank Polska ta zmiana pewnie nie będzie miała żadnego wpływu. Będzie za to na pewno sporo zmian w samym Polbanku – chociażby jeśli chodzi o zatrudnienie.

Struktura udziałowa nowego „bytu” będzie się jeszcze zmieniać. Tu chyba najlepiej posłużyć się cytatem:

Struktura transakcji przewiduje, że na początku RBI przejmuje 70% udziałów w Polbanku za wspomniane 460 mln euro. Jednocześnie w drugim etapie, Eurobank EFG i RBI przekażą swoje akcje w Polbanku (Eurobank EFG 30%, a RBI 70%) na rzecz Raiffeisen Bank Polska w zamian za nowe akcje Raiffeisen Bank Polska. W konsekwencji, Eurobank EFG będzie miał 13% udziałów w Raiffeisen Bank Polska, a RBI pozostałe 87%.

Raiffeisen Polbank stanie się szóstym co do wielkości kredytodawcą na naszym rynku.