Przy coraz niżej oprocentowanych lokatach, coraz to większej ilości różnych zobowiązań z nimi związanych oraz powoli podwyższanego progu kwoty minimalnej wymaganej do otwarcia lokaty warto zastanowić się nad alternatywnymi sposobami lokowania pieniędzy przy zachowaniu równie wysokiego bezpieczeństwa co na lokatach. Jednym z takich rozwiązań są konta oszczędnościowe.

Jeszcze pół roku temu lokaty swoim wysokim oprocentowaniem wygrywały w rywalizacji o klienta. W tej chwili kiedy ich oprocentowanie zbliża się do granicy 5% (w rzeczywistości waha się pomiędzy 4 a 7%) warto zastanowić się, czy nie lepiej skorzystać z konta oszczędnościowego, które oprócz większej płynności zazwyczaj nie ma kwoty minimalnej wymaganej do jego otwarcia.

Jednym z najlepszych takich produktów na rynku jest Rachunek Oszczędnościowy 6,06% Eurobanku. Przebija on konkurencję nie tylko pod względem oprocentowania, ale (co szczególnie ważne dla osób, które dopiero zaczynają oszczędzać) również pod względem możliwości ominięcia podatku Belki.

Otwarcie oraz prowadzenie konta jest darmowe (tu aż chciałoby się wspomnieć o coraz to nowych podwyżkach oferowanych nam przez czołowych graczy na polskim rynku) – darmowe są również przelewy wewnętrzne. W dodatku możemy jednocześnie posiadać aż pięć osobnych rachunków oszczędnościowych co podnosi minimalną kwotę wolną od podatku Belki aż do 2 465,00 zł!

Oprocentowanie 6,06% w skali roku z miesięczną kapitalizacją daje nam mniej więcej 2,49 zł (najwyższą kwotę zysku dla której kwota podatku Belki wynosi 0,00 zł) dla kwoty 493,00 zł. Oznacza to, że lokując takie kwoty na pięciu osobnych kontach (w sumie 2 465,00 zł) otrzymamy miesięcznie 12,45 zł, które na jednym koncie dałyby tylko 10,45 zł.

Ile zarobimy mając dużo większe kwoty do dyspozycji?

Każdy zainwestowany 1 000,00 zł da nam miesięcznie 4,05 zł (5,05 zł zyski minus 1,00 zł podatku Belki). W przypadku 10 000,00 zł jak łatwo policzyć będzie to 40,50 zł (tym razem 10,00 zł podatku Belki). Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w przeciwieństwie do wiekszości lokat (np rocznych) kapitalizacja (czyi wypłata zysków) następuje w dniu zakończenia inwestycji. W przypadku konta oszczędnościowego zysk obliczany jest co miesiąc, a zarobione w ten sposób pieniądze dołączane są do puli oszczędności i już w kolejnym miesiącu zaczynają zarabiać.

Dzięki miesięcznej kapitalizacji rzeczywiste (efektywne) oprocentowanie Rachunku Oszczędnościowego wynosi 6,23% w skali roku! Nie jest to istotna różnica w przypadku małych kwot, ale dla np 100 000,00 zł w skali roku będzie to o ponad 150,00 zł więcej dla nas.

W chwili obecnej konto oszczędnościowe Eurobanku jest jednym z najwyżej oprocentowanych w skali roku. Dzięki braku wymaganej kwoty minimalnej (jak w przypadku lokat) konta tego typu mogą być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero rozpoczynają zbieranie oszczędności lub dla tych, którzy obawiają się zamrażania wszystkich swoich pieniędzy na długi okres na tradycyjnych lokatach.

Strona produktu: www.eurobank.pl