Szczepan Sadurski – przewodniczący działającej od 2001 roku i skupiającej czołowych polskich satyryków – Partii Dobrego Humoru wystosował oficjalny protest do władz PKO Banku Polskiego przeciwko reklamom z udziałem Szymona Majewskiego. Partia zarzuca im między innymi ośmieszanie zawodu satyryka i negatywny wpływ jakie mają na postrzeganie tego zawodu przez społeczeństwo.

Powodują, że satyryk odbierany jest przez społeczeństwo nie jako żartowniś i błazen, lecz jako ćwok, matoł, tuman i pozbawiony mózgu jełop.

Nie jest to pierwszy protest przeciwko reklamom z udziałem Majewskiego – jako pierwsi swoje niezadowolenie wyrazili klienci banku zaraz po ujawnieniu kosztów jakie PKO BP poniosło w związku z udziałem „komika” w swoich reklamach. Partia Dobrego Humoru – do której grona należy wielu znanych satyryków i komików (Maria Czubaszek, Michał Ogórek, Marcin Daniec, Tadeusz Drozda, Krzysztof Skiba i wielu innych)  czeka teraz na oficjalną odpowiedź od władz PKO BP.

Treść pisma poniżej:

Niniejszym protestujemy przeciwko reklamom PKO Bank Polski w polskich mediach, z udziałem Szymona Majewskiego. Wszystkie dotychczasowe reklamy mają na celu ośmieszenie zawodu satyryka. Godzą w godność wszystkich satyryków, wypracowany przez nich dziesiątkami lat wizerunek satyryka-Stańczyka, zajmującego się ważkimi tematami i któremu leży na sercu dobro Rzeczypospolitej. Powodują, że satyryk odbierany jest przez społeczeństwo nie jako żartowniś i błazen, lecz jako ćwok, matoł, tuman i pozbawiony mózgu jełop.

Satyryk jest zawodem cieszącym się wysokim autorytetem, ma swoją godność i dba o swoje dobre imię. Jego zawód cieszy się niekwestionowanym, wysokim uznaniem wśród społeczeństwa. Dlatego wzywamy PKO Bank Polski, aby nie ośmieszał już satyryków, a kolejne reklamy pokazywały prawdziwe oblicze zawodu satyryka – jako światłego, nie pozbawionego intelektu i rozgarniętego obywatela.

Z poważaniem –
Szczepan Sadurski
satyryk, przewodniczący Partii Dobrego Humoru

Niestety – jak wskazują statystyki – reklama działa, a nieliczne ucieczki z banku stoją w cieniu dość sporej ilości nowo otwartych kont w PKO BP. Reakcja banku może być jednak ciekawa. Czekamy na dalszy rozwój tej sprawy.

(dla zainteresowanych – pełna lista członków partii dostępna na Wikipedii).