Meritum Bank dołączył do grona banków nagradzających za otwarcie i przeniesienie głównego rachunku. W przeciwieństwie jednak do BZ WBK i Alior Banku, które zwyczajnie płacą (po 100 lub 200 zł) za otwarcie rachunku, w Meritum Banku postanowiono nagrodzić oszczędzających dając im…  dodatkową 1/10 oprocentowania do otwieranej lokaty.

Promocja dotyczy jednej lokaty internetowej z dzienną kapitalizacją (jeśli chcemy założyć kilka takich lokat to musimy zdecydować, którą „zgłosimy” do promocji). Każdy, kto przy okazji zakładania tego depozytu (a można go założyć przez internet nie będąc klientem banku, jednak obecni klienci mają do dyspozycji depozyty o oprocentowaniu wyższym o 0,1 punktu procentowego) otrzyma w ciągu 21 dni od chwili zgłoszenia – dodatkowe 10% z odsetek, płatne przelewem na konto.

Lokata Internetowa posiada aktualnie cztery progi oprocentowania – w zależności od czasu jej trwania. Są to 4,5% dla depozytu 6 miesięcznego, 5% dla 9 miesięcznego, 5,10 % dla 12 miesięcznego oraz 5,3% dla depozytu 15 miesięcznego. I tu pojawia się coś ciekawego.

W informacji prasowej widnieje informacja: Przykładowo, zakładając roczną lokatę na 10 000 zł klient otrzyma 523,22 zł z odsetek oraz dodatkowo 52,32 zł, dzięki udziałowi w promocji „Z rachunkiem nadal korzystniej”. Przytoczony zysk to 5,2322% w skali roku – oznacza to, że bank uwzględnił zwiększone oprocentowanie (realny zysk) które osiągamy dzięki procentowi składanemu.

Pytanie, na które nie udało mi się uzyskać odpowiedzi (możliwe, że jutro trafię na nieco bardziej zorientowaną osobę na infolinii) – ile otrzymamy dodatkowo za lokatę 15 miesięczną? Teoretycznie rzecz biorąc powinno to być 0,53% (1/10 z 5,3%) jeśli jednak bank uwzględnia faktyczny zysk z lokaty (a to mogłoby sugerować cytowane we wcześniejszym akapicie zdanie) to procent ten powinien być większy.

Realne oprocentowanie tej lokaty jest o wiele większe – 5,3% podane jest w skali roku, w skali czasu trwania depozytu (15 miesięcy) mamy zysk 6,625%, a doliczając do tej procent składany możemy osiągnąć nawet 6,8% (nie w skali roku tylko w skali 15 miesięcy). Pytanie, które pozostaje bez odpowiedzi – czy zakładając najdłuższą z dostępnych lokat otrzymamy 0,68% w prezencie?

Tak czy inaczej trzeba przyznać, że Lokata Internetowa w Meritum Banku należy do atrakcyjnych, a jeśli ktoś przy okazji chciałby skorzystać z MeritumKonta Zarabiającego (o którym już pisałem, że zupełnie darmowe nie jest) to może mieć niepowtarzalną okazję – promocja trwa do 31 sierpnia 2010 roku (co oczywiście nie oznacza, że do tego czasu oprocentowanie lokaty nie ulegnie zmianie).