Inwestorem może zostać każdy, trzeba spełnić tylko dwa, podstawowe warunki. Trzeba mieć kapitał i choćby minimalną wiedzę. Na szczęście, dzięki rozwojowi runku instrumentów finansowych zacząć możemy od naprawdę niewielkich kwot, a dzięki Internetowi (i stronom takim jak ta) zdobycie podstawowej wiedzy nie będzie nas nic kosztować – może poza czasem, który będziemy musieli przeznaczyć na edukację.

Jeśli nie dysponujemy większymi, wolnymi kwotami gotówki (a zakładam, że większość osób przeglądających tą stronę takich nie posiada) należy przede wszystkim nauczyć się systematycznego oszczędzania. Jest to podstawa do zdobycia pierwszych środków nie tylko na inwestycje, ale również jako zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych wypadków.

Niezależnie od tego ile zarabiamy, jeśli nie wypracujemy pewnych mechanizmów oszczędzania, nie mamy szans na jakiekolwiek zyski i oszczędności. Nie ma znaczenia, czy zarabiamy 1 000 PLN czy 10 000 PLN, jeśli wydajemy co miesiąć 100% naszych przychodów, oszczędzamy zawsze tyle samo… NIC.

Można pokusić się o stwierdzenie, że o naszym bogactwie świadczy to, ile dni będziemy w stanie przeżyć od momentu, w którym stracimy wszelkie źródła dochodu. Oznacza to, że jeśli wydajemy całe zarobione pieniądze i nie posiadamy oszczędności jesteśmy tak samo bogaci, lub jak kto woli tak samo biedni, nie zależnie od tego ile tak naprawdę zarabiamy.

Nikt nie da Ci idealnej odpowiedzi!

Po pierwsze, większość znanych z TV giełdowych „guru” to ludzie, którzy owszem mają ogromną i bardzo aktualną wiedzę na temat świata finansów, sytuacji gospodarczej na świecie itp. Ale bardzo często są to ludzie, którzy dawno nie siedzieli nad notowaniami i nie składali zleceń za własne pieniądze. Do ich zadań, oprócz mądrych komentarzy w środkach masowego przekazu, należy wyłapywanie głównych trendów średnio i długoterminowych w różnych segmentach rynku żeby na ich podstawie budować duże portfele inwestycyjne.

Na drugim końcu „doradców” znajdują się ludzie oferujący gotowe systemy i „przewidujący” z dokładnością 95% „ruchy giełdy” i „kursy akcji”. Takie osobniki potrafią odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące giełdy bez zająknięcia się (jak to w anegdocie nt analityków kiedy jeden mówi do drugiego: „wytłumaczyć to i ja potrafię, ale skąd to się wzięło?”).

Należy więc pamiętać, żeby przyjmować porady doświadczonych i medialnych „guru” jako ogólne i mocno zgeneralizowane prognozy, a wszystkie „magiczne” systemy i porady które mają niewiarygodnie wysokie prawdopodobieństwa wystąpienia i dają ogromne kwoty zwrotu po prostu zignorować.

Nawet Podstawy Inwestowania, mimo że staram się tu bardzo dokładnie opisywać poszczególne produkty i ich opłacalność nie mogą być jedynym i w 100% pewnym wyznacznikiem! Szukaj, czytaj i myśl – to twoje pieniądze i to co z nimi zrobisz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jak zarobisz – zarobi z Tobą wiele innych osób, jeśli stracisz – stracisz tylko ty.