Kilka dni temu APP Funds umieścił w swoim shoutbox’ie ciekawą informację dotyczącą naliczania podatku od „lokat jednodniowych”. Wielokrotnie na rożnych forach internetowych i portalach finansowych podejmowany był temat legalności lokat „anty Belkowych” i sposobu w jaki naliczany jest podatek do zysków przez nie wygenerowanych.

Tym razem źródłem informacji i legalności produktów antybelkowych nie są szemrani specjaliści od inwestycji czy nawet kancelarie prawnicze (które czasami dla reklamy publikują kontrowersyjne treści związane z podatkami, żeby wywołać falę dyskusji i zrobić sobie reklamę jak np jedna z krakowskich kancelarii pół roku temu na łamach PB.pl). Źródło o którym pisze to odpowiedź podsekretarz stanu Dariusz Danilukna (odpowiadającego z upoważnienia ministra finansów) na interpelację w sprawie ofert lokat bankowych bez naliczania podatku od zysków kapitałowych czy raczej z naliczaniem podatku w wysokości 0,00 zł.

Cała odpowiedź dostępna jest poniżej (link do strony podatekbelki.pl) tu przytoczę tylko jej esencję czyli akapit:

Należy podkreślić, ze przychody z tytułu odsetek od lokat podlegają opodatkowaniu bez względu na ich wysokość. Natomiast powyższe zasady zaokrąglania powodują, iż w przypadku gdy kwota obliczonego podatku od przychodu z tytułu odsetek od środków ulokowanych na lokacie bankowej jest niższa niż 50gr, podatek nie jest odprowadzany przez płatnika (np. bank) na konto urzędu skarbowego, gdyż jego wysokość wynosi 0 zł. Z tych względów istotna jest tylko kwota przychodu uzyskiwana z tytułu odsetek z jednej lokaty terminowej.

Wynika z niego wyraźnie, że podatek od lokat jest zryczałtowany, pobierany indywidualnie od każdego zysku z pojedynczej lokaty i może zgodnie z prawem wynieść 0,00 zł. Nie musimy się więc obawiać problemów z Urzędem Skarbowym jeśli regularnie korzystamy z depozytów „antybelkowych”.

Pełna treść dostępna na stronach PodatekBelki.pl oraz na stronie http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf (należy wpisać nr interpelacji 13743)