Technologia kart zbliżeniowych nie należy do najnowszych – wprowadzono ją w USA już w 2002 roku, w Europie pojawiła się w 2006. Nasz rynek z uwagi na małą ilość miejsc, które ten sposób płatności akceptowały rozwijał się nieco wolniej aż do drugiej połowy 2009 roku.

W tej chwili prawie wszystkie czołowe banki w naszym kraju oferują karty zbliżeniowe, a coraz więcej punktów sprzedaży akceptuje płatności przy wykorzystaniu tej technologii. Czym są ukrywające się pod wspólną nazwą „kart zbliżeniowych” technologie PayPass i PayWave?

PayPass i PayWave

Różnica pomiędzy tymi systemami jest niewielka i z punktu widzenia użytkownika nie ma większego znaczenia (teoretycznie wszystkie terminale zbliżeniowe czytają karty obu technologii). PayPass to technologia firmy MasterCard natomiast PayWave jest stworzony i wykorzystywany przez Visę. Na dobrą sprawę wybór dla przeciętnego klienta ogranicza się więc do wyboru pomiędzy operatorami kart.

Na czym to polega?

Idea kart zbliżeniowych jest bardzo prosta – chodzi głownie o dwie rzeczy. Po pierwsze przyśpieszenie „drobnych” płatności, po drugie umożliwienie w przyszłości dokonywania płatności nie tylko za pomocą kart płatniczych (ale również za pomocą innych urządzeń elektronicznych (np specjalnie przygotowanych telefonów komórkowych – taki system działa już np firma Sony w Japonii – system nazywa się Qsaifu-Keitai, lub po prostu „mobilny portfel”) czy breloczków etc.

W naszym kraju nad podobnym systemem pracuje Plus, BZ WBK i Visa Europe – planują wprowadzić na rynek telefon wyposażony w specjalną kartę SIM i aplikację Visa Mobile.

Transakcje wykonywane kartami zbliżeniowymi trwają kilka sekund (jak zapewnia VISA sam proces płatności mniej niż sekundę) i nie wymagają ani podawania kodu pin ani składania podpisów czy innego sposobu autoryzacji. Wystarczy, że zbliżymy kartę na odległość nie większą niż 5cm od terminalu płatniczego.

Ze względów bezpieczeństwa transakcje odbywające się bez autoryzacji ograniczone są kwotowo – w Polsce maksymalnie 50,00 zł, w Europie (w strefie euro) do 20 euro, a np w Wielkiej Brytanii do 10 Funtów. Przy wyższych kwotach wymagana jest autoryzacja tak jak przy tradycyjnych kartach.

Wygoda

Zaletą kart zbliżeniowych, oprócz przyśpieszenia płatności, jest forma w jakiej są dostępne. Oprócz tradycyjnej „karty” możliwe jest również korzystanie z karty w postaci „naklejki” która można umieścić na (w) telefonie komórkowym i płacić w kasie „telefonem”.

W przyszłości technologia ta ma stać się integralną częścią przedmiotów codziennego użytku takich jak breloczki od kluczy, telefony komórkowe, smart fony czy inne przedmioty i urządzenia, które mamy cały czas przy sobie.

Dostępność i problemy

Technologia kart zbliżeniowych dostępna jest na naszym rynku już od około roku jednak dopiero ostatnie miesiące przyniosły gwałtowny rozwój tej usługi. Ilość punktów handlowych obsługujących karty zbliżeniowe gwałtownie wzrasta (pełną listę znajdziecie na stronie Visy i Mastercard) – mają je już sieci takie jak np Coffee Heaven, Żabka, Empik, Kolporter czy (co ciekawe) kasy na kilku stadionach sportowych).

Teoretycznie czytniki kart zbliżeniowych niezależnie od tego czy należą do VISA czy MasterCard powinny czytać oba typy kart (zarówno PayPass jak i PayWave) niestety często zależy to od konfiguracji samego terminala i nie zawsze poprawnie działa.

Innym problemem jaki w chwili obecnej napotykają użytkownicy kart zbliżeniowych jest… obsługa sklepów. Niestety bardzo często zdarza się, że nie potrafią oni obsługiwać nowych terminali i wykręcają się albo „niedziałającymi” albo „niepodłączonymi” urządzeniami.

Bezpieczeństwo

Jedną z wad kart zbliżeniowych jest ich bezpieczeństwo. Mimo, że transakcje bez autoryzacji dotyczą niewielkich kwot to fakt działania karty „na odległość” (nawet tak niewielką jak 5cm) sprzyja nielegalnemu kopiowaniu kart przez osoby postronne. Sytuacja z kopiowaniem kart jest jednak mało prawdopodobna (zbyt mało korzyści przy zbyt dużym zaangażowaniu – bardziej „opłacalne” jest podstawienie „lewego” terminala).

Nie ma natomiast problemu jeśli chodzi o przypadkowe autoryzowania transakcji innej osoby czy wykonanie dwa razy tej samej płatności za jednym razem (np przez przypadkowe, dwukrotne przysunięcie karty do czytnika).

Dostępność

Karty zbliżeniowe na chwilę obecną dostępne są w następujących bankach: