Od lipca 2016 za sprawą rekomendacji KNF zakładanie nowych kont bankowych i weryfikowanie swojej tożsamości za pośrednictwem przelewu bankowego jest możliwe tylko z kont, które wcześniej zostały zweryfikowane (czyli np umowę o prowadzenie rachunku podpisano w oddziale banku). Zmiana ta ukróciła łatwe tworzenie na masową skalę kont słupów – czyli takich kont, które przestępcy wykorzystują do anonimowego transferowania pieniędzy, zakupów online, lewych pożyczek etc. 

Przed wejściem w życie rekomendacji wystarczyło, że przestępcy posiadali jedno – dowolne konto na lewe dane i za jego pomocą mogli założyć i zweryfikować dowolne nowe konto w kolejnym banku. Powstały w ten sposób nowy rachunek mogł posłużyć do kolejnej weryfikacji – otrzymywaliśmy więc swego rodzaju łańcuszek, który mógł się ciągnąć w nieskończoność – ilość zakładanych w ten sposób kont była nieograniczona. W tej chwili nowe konto zweryfikować można tylko za pośrednictwem konta, które zweryfikowane było w tradycyjny sposób.

Pojawiła się jednak nowa metoda na pozyskiwanie takich kont od często niczego nieświadomych osób – na tzw tajemniczego klienta. Po raz kolejny wykorzystano serwisy z ofertami pracy i osoby, które z nich korzystają. Wcześniej osoba szukająca pracy i ubiegająca się o nieistniejące stanowisko z lewego ogłoszenia proszona była o przelanie np 1zł na wskazane konto w celu weryfikacji danych. Wskazane konto było chwilę wcześniej zakładane na dane osoby ubiegającej się o pracę, a niczego nie świadoma ofiara sama weryfikowała swoją tożsamość takim przelewem. W ten sposób otrzymywano konto słup z którego można było zakładać kolejne konta na dane ofiary.

W tej chwili metoda ta jest o wiele mniej skuteczna bo oszust nie może mieć pewności, że konto z którego ofiara wykona przelew jest kontem zweryfikowanym czy nie, a co więcej nie ma możliwości zakładania kolejnych kont na te same dane. Potrzeba matką wynalazków więc pojawiła się szybko nowa metoda wyłudzania danych do zweryfikowanych kont bankowych!
Metoda na Tajemniczego Klienta.

Zasada działania jest prosta. Oszust wystawia ogłoszenie z ofertą pracy jako tajemniczy klient – czyli ktoś, kto odwiedza sklepy, placówki banków etc jako zwykły klient i ocenia poziom i jakość obsługi. Jest to powszechnie wykorzystywana i w pełni legalna praktyka. Problem pojawia się dalej.

Po zgłoszeniu się do takiej pracy otrzymujemy fikcyjną umowę i listę placówek banków do oceny wraz ze stawkami za wypełnienie każdego raportu. Nasz pracodawca tłumacząc się dbaniem o wiarygodność i jakoś badania  jakie będziemy przeprowadzać oraz obowiązującymi przepisami zleca nam założenie konta w wybranych bankach na nasze własne dane. Warunkiem wypłacenia wynagrodzenia jest przesłanie raportu z oceną pracy pracownika banku, a jako uwiarygodnienie przeprowadzania wizyty w raporcie musimy umieścić dane dostępowe do założonego konta (które potem ma zostać z automatu usunięte bo przecież badanie zleca sam bank).

I tak niczego nieświadomy nowy pracownik zakłada na własne dane osobowe zweryfikowane konta bankowe z których przestępcy mogą później zakładać niezliczoną ilość kolejnych kont słupów i wykorzystać je w dowolnym celu narażając swoją ofiarę na konsekwencje prawne. Oszukana osoba zazwyczaj po paru dniach dowiaduje się, że niestety nie ma już więcej zleceń, zostaje jej wypłacone wynagrodzenie i kontakt z pracodawcą się urywa. Sprawa wraca do ofiary najczęściej w chwili kiedy jest już za późno.

Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa należy pamiętać, że niezależnie od wykonywanej przez nas pracy nikt nigdy (ani pracodawca, ani szef, ani nawet policja!) nie ma prawa żądać od nas danych dostępowych do jakichkolwiek usług finansowych założonych na nasze własne dane osobowe! Dotyczy to tak samo kont bankowych, kont brokerskich czy zwykłych lokat czy kont oszczędnościowych. Nie dajcie się oszukać.