Okazuje się, że wojna na depozyty wcale się nie skończyła i nie świadczy o tym coraz większa ilość promocyjnych lokat z nagrodami. Mimo nie najlepszej sytuacji na rynku kilka Banków postanowiło z początkiem maja powalczyć o klientów w tradycyjny sposób czyli (między innymi) zwiększając oprocentowanie oferowanych depozytów.

Jednym z najodważniejszych okazał się Eurobank, który swoje i tak bardzo wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe (6,06% w skali roku, możliwość założenia aż 5 takich kont) rozszerzył o dzienną kapitalizację! Oznacza to, że na każdym takim koncie możemy umieścić prawie 15 tyś zł (dokładnie 14997,00 zł) i przy codziennym zysku 2,49 zł ominiemy podatek Belki.

Mało tego – przy takim oprocentowaniu dzięki codziennej kapitalizacji daje to nam prawie 7,5% rocznie bez płacenia podatku Belki. Dla ułatwienia podam, że każdy 1 000,00 zł odłożony na koncie oszczędnościowym Eurobanku da około 0,16 zł zysku dziennie (na czysto) czyli około 4,80 zł miesięcznie.

Atrakcyjność swoich depozytów zwiększył również ING Bank Śląski, który od czwartego maja podniósł oprocentowanie dwóch swoich kont oszczędnościowych oraz oprocentowanie trzech lokat. Od poniedziałku zarobimy więc na Otwartym Koncie Oszczędnościowym 3,75% (było 3,50%), na Otwartym Koncie Oszczędnościowym Direct 4,7% (było 2,5%),  na zwykłej lokacie w PLN 5,00% (było 3,50%), na eLokacie 5,5% (skok z 4,25%) oraz na lokatach terminowych w Euro i Dolarach po 1,5%.

W przypadku ING nie są to powalające wielkości, ale warto odnotować tendencję wzrostową oprocentowania tych produktów.

Na przełomie miesiąca nowe – wyżej oprocentowane lokaty wprowadził również, dla swoich klientów (posiadających Konta Osobiste CitiBank), Citi Handlowy. Od 30 kwietnia dostępne są między innymi 3 miesięczna lokata internetowe (dla posiadaczy Citi Online) o oprocentowaniu 5,55% w skali roku oraz 3 miesięczna lokata 5,35% (5,55% dla kwot powyżej 10tyś zł) dla posiadaczy konta Citigold.

W przypadku Citi Handlowego oprocentowanie zależne jest nie tylko od czasu trwania inwestycji i od deponowanej kwoty ale również od rodzaju posiadanego przez klienta konta bankowego.

Na rynku depozytów pojawiły się również lokaty „Po prostu” – 4 miesięczna lokata oprocentowana na 6,6% w skali roku oferowana przez Fortis Bank / Dominet Bank oraz 3 miesięczna lokata 6% intensywnie reklamowana przez Huberta Urbańskiego dla Banku Millennium.

Opis dwóch ostatnich produktów pojawi sie na łamach Podstaw Inwestowania w ciągu najbliższych dni.