Koncowka roku nie nalezy do zbyt dynamicznych jesli chodzi o rynek depozytów. Z jednej strony w ofercie banków nie pojawiają się nowe atrakcyjne produkty (top 5 jest od dłuższego czasu niezmienne) z drugiej – oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych przestało spadać, a wizja podnoszenia przez RPP stop procentowych daje szanse na wzrost ich atrakcyjności w niedalekiej przyszłości.

Ewentualny wzrost atrakcyjności depozytów powinien przenieść nasza uwagę na konta oszczędnościowe i lokaty, których czas trwania nie przekracza sześciu miesięcy. Gdzie w takim razie warto umiescic oszczednosci na koniec 2010 roku?

Liderem lokat pozostaje Lokata na Start GetinOnline, która nie dość ze oferuje 5,64% w skali roku to jeszcze przy skorzystaniu z Konta Skarbonkowego otrzymamy dodatkowa złotówkę co (szczególnie przy mniejszych kwotach) dość znacznie podniesie nasz zysk.

Jeszcze więcej – aż 9% w skali roku daje nowym klientom neoBank na Lokacie Wysoki Procent. Niestety jest to jednorazowy depozyt – tylko dla nowych klientów, tylko dla maksymalnie 10 000 zl i tylko na dwa miesiące.

Z miłości do oszczędności w AIG Banku można na lokacie półrocznej wyciągnąć nawet 5,45% – 5,50% – w zależności od inwestowanej kwoty  (na 3 miesięcznej już tylko 4,4% – 4,5%).

Dalej już tradycyjnie – po 5,00% w skali roku dostaniemy na półrocznej Lokacie Optymalnej i Lokacie GetinOnline (tu bonusem jest wspomniana już złotówka). Dalej mamy 3 miesięczną wersje Lokaty Optymalnej dająca 4,85% w skali roku, oraz lokaty 4,5% w MeritumBanku.

W przypadku kont oszczędnościowych liderem jest Konto Więcej Oszczędnościowe dające 5,8% w skali roku – jednak nie zawsze z dzienna kapitalizacja (więcej na ten temat tutaj). Na drugim miejscu byly lider rankingu Polbank i Konto Mocno Oszczędzające dajace 5,0% w skali roku.

Ciekawym rozwiązaniem – niestety tylko dla mlodych – jest oferta Toyota Banku z  Kontem Młodzieżowym Click oferujące 5% w skali roku. Dalej znajdują się już tradycyjnie trzy 4,5 procentowe konta – Silnie Zarabiające od MeritumBanku oraz konta oszczędnościowe GetinOnline i OpenFinance.

Warto rowniez zwrocic uwage na oferte SKOK’ow – jednak tu już indywidualnie i w konkretnej placówce.

Zwracam uwagę, ze opisane wyżej lokaty to depozyty o maksymalnie 6 miesięcznym czasie trwania. Wiele produktów (np lokaty FM Banku)  oferuje również oprocentowanie powyżej 5% w skali roku jednak czas ich trwania jest moim zdaniem zbyt długi – szczególnie, ze oprocentowanie depozytów może wkrótce wzrosnąć.