mBank, który przespał ostatnie dwa lata oferując oprocentowanie depozytów grubo poniżej inflacji, nagle się obudził. W ofercie banku pojawiło się nowe oprocentowanie mLokaty 3 i 6 miesięcznej, które da nam zarobić nawet 6,5% w skali roku. Niestety przebudzenie nie potrwa długo. Oferta dostępna jest jedynie do 30 czerwca 2012.

W dodatku jak zwykle są utrudnienia. Kwota minimalna lokaty to aż 10 000 zł, a co więcej – muszą to być nowe środki (czyli nadwyżka ponad saldo z dnia 21 czerwca) w całej grupie BRE! Tzn, że jeśli macie konta w BRE Banku lub MultiBanku to ich zawartość nie wlicza się do „nowych środków”.

Co ciekawe – mimo, że na stronie internetowej wyraźnie jest napisane oferta dostępna tylko za pośrednictwem mLinii konsultant stwierdził, że lokatę założyć można również przez internet.

Pojawił się jednak problem, którego nie potrafiono mi wyjaśnić (albo ja nie potrafiłem zrozumieć). Oferta ważna jest do 30 czerwca, ale na przelanie środków na lokatę mamy 14 dni. Przez internet nie można jednak złożyć samego wniosku jeśli nie ma się odpowiedniej ilości gotówki na koncie. Zostaje nam chyba tylko mLinia.

Tak czy inaczej – można zadzwonić, złożyć zamówienie na dowolną ilość lokat i przelać pieniądze w ciągu 14 dni (czyli najpóźniej do 14 lipca – uwzględniając oczywiście sesje elixir po drodze).

Lokata dostępna jest w dwóch wariantach – 3 i 6 miesięczna. Oprocentowanie wynosi 6,5%, po opodatkowaniu zostanie nam 5,265% (czyli około 1,465% po uwzględnieniu inflacji). Na każdych 10 000 zł ulokowanych na promocyjnej mLokacie zarobimy więc około:

lokata 3 miesięczna:

  • zysk: 162,5 zł
  • zysk po opodatkowaniu: 131,63 zł

lokata 6 miesięczna:

  • zysk: 325,00 zł
  • zysk po opodatkowaniu: 263,25 zł

 

Tradycyjnie w przypadku wcześniejszego wycofania środków tracimy połowę wypracowanych odsetek. Niestety wszystko psują te „nowe środki” i o ile rozumiem model biznesowy takiego zagrania ze strony BRE o tyle jako klient patrzę na to jak na dość dużą wadę produktu. Tak czy inaczej oprocentowanie jest dość pokaźne i może być dobrą alternatywą dla banków z grupy Czarneckiego, które jak zwykle przodują w ofercie depozytowej.

Update: Obie lokaty dostępne są również w Multibanku na dokładnie tych samych zasadach.

podsumowując

czas trwania: 3 i 6 miesięcy
oprocentowanie: 6,5%
oprocentowanie realne: 5,265%
kwota minimalna: 10 000 zł
strona produktu: www.mbank.pl
strona produktu: www.multibank.pl