Huragan Sandy nadal sieje spustoszenie w USA, a nasi rodzimi (samozwańczy?) eksperci od ekonomii i gospodarki już przekrzykują się w mediach na temat tego jak zbawienny wpływ będzie to miało na gospodarkę USA. Fakt – wzrośnie im PKB, wzrosną zamówienia nie tylko publiczne. Statystyki faktycznie wzrosną. Tylko co z tego?

W podobny sposób wzrósłby nam dobrobyt jeśli każdy z nas wziąłby w tej samej chwili kilka tysięcy złotych kredytu konsumpcyjnego i wydał to w najbliższym centrum handlowym. Statystyki wyglądałyby bardzo dobrze – same wzrosty sprzedaży, wzrost zamożności itp itd. W analizie sytuacji w USA zapomina się jednak o Micie zbitej szyby.

Różnica pomiędzy powyższym przykładem, a sytuacją w jakiej jest USA jest tylko jedna – w USA potrzebują tego „wzrostu” żeby wyjść na prostą (odbudować to, co zostało zniszczone) i po zaciągnięciu kredytów, pożyczek i podliczeniu stratach związanych kilkudziesięciu dniowym zastojem – gospodarka będzie na tym samym poziomie, na którym była przed huraganem.

Straty i sytuację w USA bardzo dobrze opisał na swoim blogu Robert Gwiazdowski pisząć:

według wstępnych szacunków straty sięgają 35 – 45 mld USD, że od poniedziałku Nowy Jork stoi w miejscu: nie pracuje giełda, zamknięte są szkoły, urzędy i większość biur, że w samym mieści przeszło 600 tysięcy mieszkań jest pozbawionych prądu, a poza Nowym Jorkiem aż 7 milionów rodzin. AIG ocenia, że aż połowa nieruchomości, które zostały zniszczone, nie była ubezpieczona. Może się więc powtórzyć sytuacja sprzed siedmiu lat, kiedy znaczna część mieszkańców Nowego Orleanu i całej Luizjany bezpowrotnie straciła dorobek życia. Będzie szybszy wzrost gospodarczy!  Analityk powiedział, że owszem starty dla społeczeństwa są duże, ale za to powinny się poprawić współczynniki „na które my zwracamy uwagę”!!!

źródło: http://www.blog.gwiazdowski.pl/

Bardzo dobrze opisuje to tzw Mit zbitej szyby (ang: The Broken Window Fallacy).

W dużym uproszczeniu – wybita przez chuligana szyba pozornie daje korzyści w gospodarce ponieważ piekarz będzie musiał ją zamówić i wymienić dając tym samym zarobić szklarzowi. Gdyby jednak szyba nie została wybita te same pieniądze piekarz mógłby wydać np na nowy garnitur – dając zatrudnienie krawcowi. Różnica jest taka, że w drugim przypadku piekarz ma zarówno szybę jak i garnitur – jego stan posiadania jest więc większy.

Błąd jaki popełniają analitycy jest tak powszechny, że dość trudno go zauważyć i zrozumieć. USA przyśpieszy, ale tylko w statystykach – zniszczenia dokonane przez Huragan Sandy będą niestety kosztować nie tylko życie ludzi, ale całą gospodarkę. Tak jak samochód, który przed przeszkodą na drodze musi zwolnić, a potem przyśpiesza żeby znów jechać z pełną prędkością. Zwiększy się zużycie jego paliwa (wzrosną zyski stacji paliw), zużyją się hamulce (zarobi mechanik) ale czy kierowca będzie przez to dalej na drodze, a jego samochód będzie bardziej sprawny?