Kilka dni temu MasterCard Worldwide ogłosił wprowadzenie na rynek – na razie w Singapurze – zapowiedzianej dwa lata temu na konferencji w Budapeszcie, a produkowanej przez NagraID – MasterCard Display Card – karty płatniczej wyposażonej w niewielki wyświetlacz i klawiaturę numeryczną.

Karta ma być produktem 2-w-1 – połączeniem zwykłej karty z tokenem do zatwierdzania transakcji (nie tylko tych dokonywanych w internecie) i ma znacznie zwiększyć ich bezpieczeństwo.

Do tej pory przy zabezpieczaniu tzw transakcji wysokiego ryzyka banki wykorzystywały dodatkowy system haseł jednorazowych (sms) czy kodów OTP generowanych przez zewnętrzny token (często przez aplikację w telefonie komórkowym). Display Card dzięki swoim nowym funkcjonalnościom ma umożliwić dokonanie takich transakcji i autoryzowanie ich za pomocą kodów OTP przy użyciu samej karty – przy zachowaniu tego samego poziomu bezpieczeństwa.

Karta wyposażona jest w niewielki alfanumeryczny wyświetlacz oraz – w zależności od wersji – jeden lub kilka-kilkanaście przycisków dotykowych. Sam wyświetlacz może w przyszłości posłużyć do wyświetlania salda konta do którego karta jest podpięta, historii transakcji czy np punktów z programów lojalnościowych. Dodatkowo może wyświetlać kursy walut czy np termin spłaty zadłużenia na karcie.

W chwili kiedy piszę ten tekst karty MasterCard Display Card funkcjonują jedynie w Singapurze jednak już na początku przyszłego roku mają być dostępne dla wszystkich klientów Standard Chartered Online Banking (to właśnie oni wprowadzili karty na rynek jako pierwsi) i Breeze Mobile Banking.

Na naszym rynku karta ma się pojawić jako pierwsza dołączana do konta Getin UP, które zapowiedział kilka dni temu GetinBank.

W odpowiedzi na Display Card Visa zapowiedziała wprowadzenie na rynek kart Visa Code Secure – o podobnych funkcjonalnościach i co ciekawe – produkowanych przez tą samą firmę NagraID.