Oprocentowanie lokat walutowych zawsze pozostawiało wiele do życzenia – szczególnie jeśli od i tak niewysokiego zysku trzeba było jeszcze odliczyć podatek Belki. Sytuacje na rynku lokat walutowych poprawił nieco Alior Bank wprowadzając kilka dni temu pierwsze w naszym kraju lokaty walutowe z dzienna kapitalizacja.

Do oferty banku trafiły dwie lokaty 180 dniowe – w Euro i w USD (czyli dolarach amerykańskich) o oprocentowaniu kolejno 2,0% i 1,9%, które pozwalają ominąć podatek od zysków kapitałowych.

Minimalne kwoty jakie sa wymagane do otwarcia depozytów to 200 Euro lub 200 dolarów (licząc w złotówkach około 800 zł dla lokaty w euro lub 600 zł dla lokaty w dolarach). Kwoty maksymalne (umożliwiające ominiecie podatku) zgodnie z informacja na stronie banku to 10 390 EUR lub 14 550 USD – co jest oczywiście wartością przybliżoną. W rzeczywistości kwota ta codziennie będzie nieco inna.

Zgodnie z ordynacja podatkowa podatek od zysków w walutach obcych obliczany jest na podstawie średniego kursu danej waluty (do sprawdzenia na stronie Narodowego Banku Polskiego) z dnia poprzedzającego księgowanie zysku. Dopiero od tak uzyskanej kwoty w złotówkach obliczany jest podatek Belki (zgodnie z zasadami jego liczenia).

Zysk jaki możemy osiągnąć dzięki lokatom walutowym w Alior Banku nie jest duży jednak w porównaniu z oferta konkurencji (na rynku polskim) czy w porównaniu z lokatami w Europie czy Stanach Zjednoczonych gdzie oprocentowanie jest ponad dwa razy niższe niż u nas – jest godny uwagi.

Produkt przeznaczony jest dla osób, które już posiadają oszczędności w walucie obcej. Zupełnie nie opłacalnym jest przewalutowanie oszczędności (chyba, ze skorzystamy np z walutomatu) tylko po to, żeby skorzystać z lokaty walutowej, której oprocentowanie jest o wiele niższe niż w przypadku lokat zlotowych.

Plusem lokat, oprócz dziennej kapitalizacji jest również to, ze w przypadku ich zerwania bank wypłaci nam 50% wypracowanego zysku oraz fakt, ze nie jest wymagane posiadanie konta (żadnego!) w Alior Banku, ze by skorzystać z oferty.

Podsumowując

czas trwania: 180 dni
oprocentowanie: 2,0% (Euro) lub 1,9% (USD)
kwota minimalna: 200 Euro / 200 USD zł
strona produktu: www.aliorbank.pl