Raiffeisen Bank Polska kilka dni temu podwyższył oprocentowanie swojej 3 i 5 miesięcznej Lokaty Zyskownej. Warta uwagi jest sama skala podwyżek – depozyt 3 miesięczny urósł aż o 0,65 punktu procentowego – do poziomu 5,27%, a 5 miesięczny o 0,4 pp do 5,51% w skali roku. Oba depozyty dają oczywiście możliwość ominięcia podatku Belki.

Dzięki temu Raiffeisen Bank wyszedł na prowadzenie jeśli chodzi o ranking lokat 5 miesięcznych – niestety Lokata Zyskowna posiada jedną poważną wadę – jest dostępna tylko dla klientów RB. 

Oczywiście w rozmowie konsultant banku zapewniał mnie, że konto można założyć łatwo i przyjemnie i jest całkowicie darmowe (oczywiście po pytaniu o np opłaty za kartę usłyszałem „może Pan z karty zrezygnować”). I rzeczywiście możliwe jest założenie zupełnie darmowego konta, ale to niestety wymaga wizyty w banku i podpisania cyrografu (dla mnie byłby to kolejny bank, z którym mam podpisaną umowę więc pewnie zrezygnowałbym z tych kilku setnych procenta).

Dla równowagi dodam, że obecni klienci RB korzystający z R-Online mogą założyć depozyt za pośrednictwem Internetu.

Wracając do samego depozytu. Na Lokacie Zyskownej możemy na 3 lub 5 miesięcy zainwestować od 3 000 do 15 000 zł. Każdy klient może założyć maksymalnie aż 34 takie lokaty czyli w sumie zainwestować można 510 tys zł. Dzienna kapitalizacja pozwala na ominięcie Belki, a zysk każdego dnia powiększa wartość depozytu.

Ile możemy zarobić? Na lokacie 3 miesięcznej każdego dnia zarobimy od 43 gr do 2,17 zł (w zależności od wielkości depozytu), a na 5 miesięcznej nasz zysk wyniesie odpowiednio 45 gr (dla inwestycji 3000 zł) i 2,26 zł (dla 15 000 zł). Podaje oczywiście wartości przybliżone. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że przy 5 miesięcznej lokacie założonej po 1 sierpnia 2011 roku czas inwestycji wejdzie na 2012 rok gdzie uniknięcie podatku Belki nie będzie możliwe.

Mamy więc całkiem ciekawe dwa depozyty, z dzienną kapitalizacją, pozwalające na „przeskoczenie” inflacji, ale dostępne tylko dla klientów RB. Szkoda.

podsumowując

czas trwania: 3 lub 5 miesięcy
oprocentowanie uśrednione: 5,27% lub 5,51%
kwota minimalna: 3 000 zł
kwota maksymalna: 15 000 zł
możliwość ominięcia podatku: tak
strona produktu: www.raiffeisen.pl