Rozpoczęty właśnie tydzień obfituje w wysyp nowych produktów oszczędnościowych – głównie lokat umożliwiających ominięcie podatku Belki. Pocztowy zaistniał na rynku bezbelkowców nieco ponad 3 miesiące temu i niestety już wtedy zaczął z bardzo niskim pułapem – 4,04% na lokacie 6 miesięcznej. Tym razem jest jeszcze gorzej – 3 miesięczna lokata pozwoli nam zaledwie na uniknięcie szalejącej inflacji.

Trzymiesięczny depozyt o oprocentowaniu 3,8%(!) w skali roku i z dzienną kapitalizacją da nam w sumie zarobić „na czysto” od 4,75 zł do 209 zł – w zależności od wkładu.

Jedynym plusem depozytu jest w zasadzie to, że nie trzeba być klientem banku żeby z niego skorzystać. Dla klientów banku jest to oczywiście opłacalne – na lokacie zarobią 3,8% w skali roku, a na Nowym Koncie Oszczędnościowym realnie zaledwie 3,24%. Aż strach pomyśleć co będzie po 1 lipca.

Kwotą minimalną wymaganą do założenia depozytu jest 500 zł, maksymalnie zainwestujemy 22 000 zł. Teoretycznie na stronie banku nie ma informacji o maksymalnej możliwej ilości lokat jaką może założyć pojedynczy klient jednak nie będę tu nawet tego dochodzić – jak ktoś ma więcej oszczędności to sugeruję rozejrzeć się po stronie – z łatwością znajdziecie przynajmniej 4-5 banków oferujących lepsze oprocentowanie na tych samych (pozostałych) warunkach.

Ponieważ odsetki naliczane są na naszym koncie na zakończenie lokaty (dzienna kapitalizacja zwiększa wielkość depozytu) policzymy ile w przybliżeniu zarobimy na inwestycji 500 (minimum), 1000 i 22 000 (max)  złotych. I tak:

Dla 500 zł:

Zysk: 4,75 zł,  Podatek: 0,00 zł

Dla 1 000 zł:

Zysk: 9,50 zł,  Podatek: 0,00 zł

Dla 22 000 zł:

Zysk: 209,00 zł,  Podatek: 0,00 zł

Wyniki podane oczywiście w przybliżeniu – realnie zysk może być o kilka groszy większy ze względu na procent składany (zysk z pierwszego dnia pracuje dla nas już drugiego dnia etc – jednak różnice przy takich kwota są naprawdę niewielkie).

Niestety oprocentowanie na tej lokacie pozostawia dużo do życzenia i w zasadzie dyskwalifikuje ją nawet z walki o prym w śród „średnio oprocentownych” depozytów.

podsumowując

czas trwania: 3 miesiące
oprocentowanie: 3,8%
kwota minimalna: 5 000 zł
kwota maksymalna: 22 000 zł
możliwość ominięcia podatku: tak
strona produktu: www.pocztowy.pl