I znów chcąc nie chcąc staje się bilbordem reklamowym grupy L.Czarneckiego, ale co zrobić jeśli na rynku lokat konkurencja rozbija się oprocentowaniem poniżej inflacji (np w Inteligo, które od wczoraj „podniosło” oprocentowanie swoich depozytów), a Grupa Trzymająca Depozyty (OpenOnline, GetinOnline i IdeaBank) wymyśla coraz ciekawsze produkty?

Do 4 11 18 25 lipca 26 września w Ofercie Idea Banku jest Lokata Tax Free (pytanie, czy zgodnie z tradycją w najbliższy poniedziałek oferta zostanie przedłużona?). Lokata ta to nic innego jak 12 miesięczny depozyt o oprocentowaniu 5,9% w skali roku, z tym że bezbelkowe odsetki mamy dostać niezależnie od tego czy 1 stycznia 2012 wejdzie w życie nowy sposób naliczania podatku od zysków kapitałowych czy nie. Jak to możliwe?

UPDATE: „Lokata TAX FREE przedłużona do 26 września 2011r.”

Rozwiązanie zaproponowane przez Idea Bank jest banalnie proste – wymagane odsetki z możliwością ominięcia podatku Bank wypracuje nam jeszcze w tym roku, a przez pozostałe czas (zaczynając od 1 stycznia 2012 roku) lokata będzie jedynie leżakować w banku już bez zysku.

Żeby to uśrednić (uzyskać w przeciągu całego roku 5,9% czystego zysku) bank do końca 2011 roku oprocentuje Lokatę Tax Free na poziomie około 24%, a po 1 stycznia 2012 roku oprocentowanie spadnie do 0,1% w skali roku. Bank na tym nie straci (bo będzie miał do dyspozycji nasze pieniądze przez cały rok), my zarobimy bo zamiast odprowadzać podatek od zysków przez drugie pół roku trwania lokaty ominiemy go w pierwszej połowie. Straci fiskus…

Niestety tak wysokie oprocentowanie w pierwszym półroczu rzutuje na maksymalną kwotę jaką możemy na Lokacie Tax Free zainwestować – 3000 zł (wymagane minimum to 1000 zł), ale nie ma informacji o maksymalnej ilości depozytów jakie możemy założyć więc prawdopodobnie ilość ich jest nieograniczona.

Wszystkie pozostałe detale są standardem jaki obowiązuje w instytucjach L.Czarneckiego – brak wymogu posiadania konta w banku, dzienna kapitalizacja, zakładanie lokaty przez internet i – utrata zysku w przypadku wcześniejszego wycofania pieniędzy (co w przypadku tej lokaty jest jak najbardziej zrozumiałe).

Na dzień dzisiejszy oferta dostępna jest jedynie do 4 11 18 25 lipca 26 września (możliwe, że jak wiele innych zostanie przedłużona), ale wniosek ważny jest przez kolejne 14 dni i wygasa w momencie nie zrealizowania przelewu (można więc śmiało złożyć wniosek i zadeklarować kwotę i poczekać nawet 2 tygodnie na rozwój sytuacji na wakacyjnym rynku depozytów.

podsumowując

czas trwania: 12 miesięcy
oprocentowanie uśrednione: 5,9%
kwota minimalna: 1 000 zł
kwota maksymalna: 3 000 zł
możliwość ominięcia podatku: tak
strona produktu: www.ideabank.pl