Przy oscylującej w okolicach zera inflacji i stopach procentowych na poziomie 1-3% (depozytowa 1%, referencyjna 2%, lombardowa 3%) lokata dająca zarobić 4,5% w skali roku wydaje się być z jednej strony czymś bardzo atrakcyjnym, z drugiej czymś co zapali nam nad głową lampkę ostrzegawczą. W tym wypadku „haczyk” jest tylko jeden, ale tłumaczy skąd tak wysokie oprocentowanie Lokaty Start w Meritum Banku.

Wszystko kryje się w jednym zdaniu oferty „Możesz założyć jedną Lokatę Start w ciągu miesiąca od złożenia wniosku o otwarcie Prostego Konta Osobistego”. Oznacza to, że celem banku jest nie zwiększenie bazy depozytów, a pozyskanie nowych klientów. Czyli w zamian za związanie się umową o prowadzenie rachunku dostaniemy jednorazową możliwość założenia lokaty, której oprocentowanie wyniesie 4,5% w skali roku.

Niestety 4,5% w skali roku oznacza zaledwie 0,75% po dwóch miesiącach (i to brutto). Dodatkowym ograniczeniem jest maksymalna kwota jaką możemy zdeponować – 10 000 zł co w sumie da nam zysk z inwestycji na poziomie 75,00 zł brutto – czyli około 60,75 zł na czysto. I to jest mniej więcej koszt pozyskania przez bank nowego klienta.

Dużym plusem jest fakt, że prowadzenie Prostego Konta Osobistego faktycznie jest darmowe, wypłaty ze wszystkich bankomatów też są darmowe, a samo konto można je założyć razem z lokatą w ciągu kilkunastu minut online. Po otwarciu konta mamy miesiąc na założenie Lokaty Start (kwoty podanej we wniosku o otwarcie lokaty nie można już potem zwiększyć!). Lokatę możemy zerwać w dowolnym momencie tracąc niestety wypracowane odsetki.

Po zakończeniu Lokaty Start kwota inwestycji wraz z odsetkami wpłynie na proste konto osobiste, a do naszej dyspozycji pozostaną depozyty o oprocentowaniu ~3% w skali roku – czyli obecny rynkowy standard. Lokata zostaje więc głównie alternatywą dla osób, które szukają nowego banku i przy okazji będą chciały skorzystać z atrakcyjnego depozytu. W przeciwnym wypadku wydaje mi się, że zakładanie kolejnego konta tylko po to, żeby zarobić maksymalnie 60,75 trochę mija się z celem.

Podsumowując

czas trwania: 2 miesiące
oprocentowanie: 4,5%
kwota minimalna: 1 000 zł
kwota maksymalna: 10 000 zł
maksymalna ilość lokat: 1
dodatkowe wymogi: tylko dla nowych klientów
karta produktu: MeritumBank