GetinBank (nie mylić z GetinOnline – to wbrew pozorom dwa oddzielne banki, ale pozostają w jednej grupie kapitałowej) reklamuje od jakiegoś czasu Lokatę Słoneczną z dzienną kapitalizacją o oprocentowaniu 4,3% w skali roku. Oprócz reklamowanej 3 miesięcznej wersji lokaty bank oferuje również 6, 12 i 24 miesięczną – z nieco wyższym oprocentowaniem.

Lokata Słoneczna dostępna jest dla wszystkich – nie tylko dla klientów banku (w regulaminie prowadzenia lokat nie ma słowa o wymaganiu posiadania konta w GetinBanku), ale wymaga to wizyty w placówce. Każdy klient może założyć maksymalnie 7 lokat słonecznych.

Kwotą minimalną wymaganą do otwarcia depozytu jest 1000 zł, maksymalnie na pojedynczym depozycie możemy ulokować 14 tys zł co w sumie (przy 7 lokatach) daje możliwość zainwestowania 98 tys zł. Do wyboru mamy cztery możliwości:

  • Lokata Słoneczna na 3 miesiące: 4,3%
  • Lokata Słoneczna na 6 miesięcy: 4,5%
  • Lokata Słoneczna na 12 miesięcy: 4,86%
  • Lokata Słoneczna na 24 miesiące: 5,67% ( dostępna tylko jako lokata internetowa)

Ostatnia pozycja dostępna jest jedynie jako lokata internetowa – wymaga więc dostępu do GB24. Podane oprocentowanie to zysk w skali roku już po odliczeniu podatku Belki – który we wszystkich przypadkach wynosi 0 zł.

Dzienna kapitalizacja pozwala nie tylko na ominięcie podatku Belki, ale również na wybór sposobu księgowania odsetek – można wybrać pomiędzy przelewem wypracowanego zysku na konto w GetinBanku lub na codzienne powiększenie kwoty lokaty o wypracowane w poprzednim dniu odsetki.

Oferowane przez GetinBank oprocentowanie nie jest niskie, ale dla najatrakcyjniejszych terminów (3 i 6 miesięcy) jest o wiele niższe niż np oferta GetinOnline – czyli internetowa wersja tego banku (działająca jednak jako osobny bank).

Co więcej – najprawdopodobniej już w marcu czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych (o 0,25 punktów procentowych), a do końca roku spodziewane są w sumie jeszcze dwie więc oprocentowanie depozytów powinno rosnąć – nie ma więc sensu lokować pieniędzy na lokatach o czasie trwania dłuższym niż 6 miesięcy, a tylko dwie najdłuższe oferowane przez Getin mają konkurencyjne oprocentowanie.

podsumowując

czas trwania: 3, 6, 12 i 24 miesiące
oprocentowanie: kolejno: 4,3%, 4,5%, 4,86% i 5,67%
kwota minimalna: 1 000 zł
kwota maksymalna: 14 000 zł
możliwość ominięcia podatku: tak
strona produktu: www.getinbank.pl