lokata-progresywna-bgzLokata Progresywna w BGŻ to jeden z tych produktów, który wzbudza we mnie zdziwienie, że to w ogóle ma rację bytu na rynku. Zakładam, że jest to produkt nastawiony na klienta o niewielkiej wiedzy finansowej posiadającego już konto w BGŻ, który z lenistwa założy ‚progresywną’ bo nie ma czasu na rozejrzenie się po rynku za alternatywami.

I tak powstają lokaty które kuszą banerami z „8%” dające 4,10% brutto czyli 3,321% po odliczeniu podatku Belki (czyli mniej niż lokaty w BGŻ Optima), lokaty dostępne tylko w placówkach bankowych lub przez telefon (?) i tylko dla klientów banku. Jak jeszcze bardziej można zniechęcić klienta?

Lokata progresywna to tak naprawdę kilka lokat następujących jedna po drugiej przy czym każda następna ma nieco większe oprocentowanie od poprzedniej. W tym konkretnym przypadku mamy dwanaście miesięcznych lokat o rosnącym oprocentowaniu. Raz w miesiącu zysk jest kapitalizowany (odsetki zasilają konto lokaty), a oprocentowanie podnoszone. Dzięki temu w ostatnim miesiącu zarabiamy aż 8% w skali roku – niestety zaczynamy od zaledwie 2,8% co średnio (po 12 miesiącach) da zaledwie wspomniane 4,1%.

Oprocentowanie w poszczególnych miesiącach wygląda następująco:

Miesiąc Oprocentowanie

1. miesiąc

2,80%

2. miesiąc

2,90%

3. miesiąc

3,00%

4. miesiąc

3,10%

5. miesiąc

3,20%

6. miesiąc

3,35%

7. miesiąc

3,55%

8. miesiąc

3,85%

9. miesiąc

4,30%

10. miesiąc

5,00%

11. miesiąc

6,10%

12. miesiąc

8,00%

Całe szczęście bank dał możliwość wycofania się z inwestycji w dowolnym momencie przy zachowaniu wypracowanych do tej chwili odsetek. Wycofując pieniądze w 5 miesiącu otrzymamy oprocentowanie za 1, 2, 3 i 4 miesiąc.

Kwota minimalna wymagana do otwarcia depozytu to 1000 zł, górna granica nie została określona – podobnie jak ilość możliwych do otwarcia lokat – możemy ich założyć ile nam się żywnie podoba. Problem polega jednak na tym, że oprocentowanie 4,1% to nawet nie dolna półka! Do tej pory można spokojnie znaleźć depozyty o oprocentowaniu 5,5% i więcej.

W ciągu najbliższych miesięcy czeka nas zapewne seria obniżek stóp procentowych co przełoży się na oprocentowanie depozytów – ich atrakcyjność spadnie. Dlatego warto rozejrzeć się za lokatami dającymi możliwie największe oprocentowanie na możliwie długi okres (jeśli stać nas na zamrożenie gotówki) – oferowane przez BGŻ 4,1% będzie atrakcyjne może za pół roku, może za rok – na pewno nie teraz.

Podsumowując

czas trwania: 12 miesięcy
oprocentowanie: od 2,8% do 8% (progresywne)
kwota minimalna: 1 000 zł
możliwa do otwarcia: w placówkach banku, przez TeleBGŻ
strona produktu: www.bgz.pl