Jaka jest różnica pomiędzy GetinOnline/OpenOnline (tu prawie nie ma różnic) a IdeaBankiem? Taka, że IdeaBank wprowadza prawie identyczne produkty ale pod innymi nazwami, w innym terminie i na nieco innych warunkach jeśli chodzi o oprocentowanie (właściciel jest ten sam). Najważniejsze są warunki na jakich możemy lokować pieniądze – a te są całkiem niezłe.

IdeaBank w trybie teraz albo nigdy wprowadził na trzy dni (na razie do 2 stycznia, ale  pewnie to przedłużą do 5 stycznia, a nie pisałem?) Lokatę Noworoczną na 6,41% w skali roku. Lokata warta jest uwagi bo jest kolejnym produktem przedłużającym nam możliwość omijania podatku Belki – niestety tylko o miesiąc z racji krótkiego – 4 miesięcznego – czasu trwania inwestycji.

UPDATE: No i przedłużyli do 5′tego stycznia.

Mechanizm działania lokaty jest podobny jak w przypadku np Lokaty Tax Free – cały zysk wypracowywany jest jeszcze przed wejściem w życie przepisów uniemożliwiających omijanie podatku Belki, a po tym terminie pieniądze leżakują na koncie z minimalnym oprocentowaniem (0,1%).

W efekcie dostajemy zysk taki sam jak w przypadku zwykłej lokaty dającej możliwość omijania podatku Belki – z tą różnicą, że efekt ten utrzymuje się również po wejściu w życie nowych przepisów. Jedyna wada takiego rozwiązania jest taka, że lokata musi być założona przed zmianami.

Kwotą minimalną wymaganą przez bank do otwarcia Lokaty Noworocznej jest 1000 zł, maksymalnie możemy zainwestować 5 000 zł. Wniosek o otwarcie lokaty możemy złożyć do 2 stycznia 2012 – ważność wniosku 14 dni. Prze ten czas musimy zasilić konto lokaty – tu warto pamiętać, że liczy się moment zaksięgowania przelewu na koncie depozytu, a nie data dokonania przelewu – na przelew mamy więc ~12-13 dni od daty złożenia wniosku.

Zgodnie z tradycją grupy L.Czarneckiego – bank nie wymaga posiadania konta w banku, a lokatę można założyć bez wychodzenia z domu (w całości przez internet). Zwróćcie uwagę na to, że przy jej zakładaniu automatycznie zaznaczana jest opcja „lokata odnawialna”. W przypadku wcześniejszego zerwania lokaty – tracimy wszystkie wypracowane odsetki (wraca do nas cały zainwestowany kapitał).

podsumowując

czas trwania: 4 miesiące
oprocentowanie: 6,41%
kwota minimalna: 1 000 zł
kwota maksymalna: 5 000 zł
możliwość ominięcia podatku: tak
strona produktu: www.ideabank.pl