lokata-noworoczna-noble-bankNobleBank ruszył z promocją trzech Lokat Noworocznych o oprocentowaniu od 4,7% do 5,8% i czasie trwania od 12 do 36 miesięcy. Oprócz „wysokiego” oprocentowania uczestnicy promocji dostaną vouchery do realizacji w sieci sklepów jubilerskich W.Kruk o wartości 0,5% zainwestowanej kwoty.

Problem jednak w tym, że vouchera nie można zamienić na ‚nagrodę’ w postaci gotówki, a jakby tego było mało – przyjdzie nam od jego finalnej wartości zapłacić podatek… (do lutego przyszłego roku dostaniemy od banku PIT-8C). W praktyce mamy więc dość słabo oprocentowany depozyt, z bardzo dużym progiem wejścia i z dość średnim „prezentem”.

Zastanawiające jest to, że znajdują się osoby mające 100 000 zł wolnych środków (kwota minimalna wymagana do otwarcia lokaty), które  zakładają 12 miesięczną lokatę na 4,7% tylko dla tego, że jest w NobleBank i z ‚prezentem’, zamiast zrobić to u konkurencji z oprocentowaniem o 1-1,5pp wyższym (przebijającym wartość prezentu często trzykrotnie).

Tak czy inaczej produkt jest dostępny na rynku od 4 stycznia i uważam, że warto mu się przyjrzeć – chociażby po to żeby wiedzieć czy warto uwzględnić go w swoich planach inwestycyjnych.

Mamy więc kwotę minimalną 100 000 zł dla której nagroda wyniesie 500 zł. Za każe kolejne 20 000 zł otrzymamy kolejne 100 zł na wartości vouchera.

Uczestnik spełniający warunki otrzymania Nagrody, otrzymuje od Organizatora Nagrodę wyłącznie w formie rzeczowej i nie jest uprawniony do ubiegania się o wypłatę przez Organizatora równowartości pieniężnej Nagrody.

Do dyspozycji mamy trzy lokaty:

  • 12 miesięczną o oprocentowaniu 4,7% (3,8%)
  • 24 miesięczną o oprocentowaniu 5,25% (4,25%)
  • 36 miesięczną o oprocentowaniu 5,8% (4,7%)

W nawiasach podaje oprocentowanie realne – czyli zysk jaki w przybliżeniu wypracujemy już po odliczeniu podatku Belki. Szczerze mówiąc nie wyglądają imponująco – nawet jeśli powiększymy je o 0,5pp z wartości nagrody (którą możemy zrealizować tylko w formie zakupów w W.Kruk) to i tak dość blado to wygląda na tle konkurencji.

Jednym z plusów promocji Lokat Noworocznych jest to, że w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty wypracowane odsetki tracimy tylko przez pierwszy miesiąc. Później tracimy jedynie 1pp z oprocentowania (co oznacza, że jeśli lokatę 12 miesięczną zerwiemy po 6 miesiącach otrzymamy zysk za pół roku w wysokości 3,7%  w skali roku).

Lokata dostępna w ofercie NobleBanku do 17 stycznia 2013.

Podsumowując

czas trwania: 12 , 24 lub 36 miesięcy
oprocentowanie: kolejno 4,7%, 5,25% i 5,8%
kwota minimalna: 1 000 000 zł
dodatkowe: voucher w wysokości ~0,5% wartości inwestycji na zakupy w W.Kruk
strona produktu: www.noblebank.pl

P.S. Zdaje sobie sprawę, że zaletą NobleBanku jest głównie obsługa zamożnego klienta, jednak teksty publikowane na niniejszym blogu opisują produkty tylko i wyłącznie pod względem ich atrakcyjności inwestycyjnej. W moim rozumowaniu wartość oznacza konkretny, policzalny zysk z inwestycji, a nie fakt że po lokatę przyjedzie pod nasz dom posłaniec 7 konnym zaprzęgiem przy dźwiękach V symfonii Bethowena.