Właśnie pojawiła się bardzo ciekawa oferta lokaty od Idea Banku – Lokata Na Wakacje. Jest to dwumiesięczny depozyt o oprocentowaniu 3,5% w skali roku dostępny online dla wszystkich – nie tylko dla klientów banku. Lokata wygląda o tyle atrakcyjnie, że praktycznie nie ma ograniczenia jeśli chodzi o ilość pieniędzy jakie możemy na niej zainwestować…

Nie ma również ograniczenia jeśli chodzi o ilość depozytów jakie możemy założyć. Na dobrą sprawę jedynym warunkiem jest wpłata minimum 1000 zł (to kwota wymagana). Górna granica to aż 1 000 000 zł (tak  1 mln złotych). W tej chwili jest to chyba jedyny tak wysoko oprocentowany depozyt umożliwiający inwestycje tak dużych środków, który jednocześnie nie wymaga podpisywania dodatkowych umów i nie narzuca dodatkowych ograniczeń.

Po założeniu lokaty trzeba jedynie pamiętać o zmianie opcji odnawialności lokaty – domyślnie, po zakończeniu depozyt odnowi się jako Lokata STANDARDOWA – 3 miesięczna i o oprocentowaniu 2,5% w skali roku. Można będzie ją oczywiście zerwać przed czasem, ale lepiej od razu oszczędzić sobie kłopotu. Nie jest to jednak wada, a jedynie utrudnienie jakie bank nam podrzuca.

Ile realnie możemy na tym zarobić?

Zakładając, że inflacje mamy praktycznie na poziomie 0 możemy spokojnie uwzględnić jedynie podatek Belki jako jedyny czynnik ograniczający nasz zysk. I tak każdy zainwestowany 1000 zł da nam po dwóch miesiącach 5,83 zł brutto, czyli 4,72 zł na czysto (bank automatycznie 1,11 zł potrąci na rzecz podatku Belki).

W przypadku wcześniejszego zerwania lokaty utracimy co prawda wypracowane odsetki, ale możemy zabezpieczyć swoją płynność zakładając kilka lub nawet kilkanaście lokat (wówczas w razie potrzeby możemy zerwać tylko kilka z nich, a nie wycofywać cały wkład).

Środki zainwestowane w Idea Banku są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 000 Euro – na dzień dzisiejszy daje to kwotę prawie 420 tys złotych (specjalny kalkulator można znaleźć na stronie BFG). Dla zasady – warto więc po pierwsze – nie inwestować całych swoich oszczędności w jednym miejscu, po drugie – warto uwzględnić maksymalną gwarantowaną przez BFG kwotę.

Podsumowując

czas trwania: 2 miesiące
oprocentowanie: 3,5%
kwota minimalna: 1 000 zł
kwota maksymalna: 1 000 000 zł
dodatkowe wymogi: brak
karta produktu: www.ideabank.pl