Pierwszy raz Lokatę na Start opisałem na Podstawach Inwestowania prawie pięć lat temu. Na początku tego roku pojawiła się jej kolejna odsłona – i mimo, że oprocentowanie się zmienia to sama lokata oferowana jest praktycznie zawsze na takich samych warunkach. Jak wygląda to tym razem? Tym razem mamy do dyspozycji tylko jeden depozyt o wysokości od 500 do maksymalnie 10 000 zł w dodatku dostępny tylko dla klientów, którzy jeszcze nigdy nie korzystali z produktu o takiej nazwie w GetinOnline.

Przyjrzyjmy się jednak najważniejszemu – zyskowi. Depozyt daje nam 4,0% w skali roku co przy inwestycji na 2 miesiące daje 0,66(6)% brutto. Odliczając od tego 19% podatek Belki otrzymujemy w przybliżeniu 0,54% zysku (0,5346). Inwestując maksymalną kwotę 10 000 zł po dwóch miesiącach na nasze konto wróci mniej więcej 10 054 zł (wcześniej państwo zabierze swoje 12zł „prowizji”).

Teoretycznie niewiele, ale patrząc na szurającą po dnie inflację 3,24% (4,0% brutto) w skali roku i tak całkiem spory zysk. Powiem więcej – nawet bardzo spory jak na produkt, który daje 100% zwrotu kapitału i jest w całości gwarantowany przez BFG* Jeśli na koniec przyjrzymy się ofercie konkurencji to okaże się, że niewiele jest banków, które oferują więcej.

Lokata jest automatycznie zakładana jako odnawialna (można to zmienić w opcjach lokaty już po jej założeniu) na taki sam okres, ale o zmiennym oprocentowaniu. Nowe oprocentowanie zależy od wysokości aktualnej stopy referencyjnej NBP.

Lokata jest automatycznie odnawiana na taki sam okres i na zmiennym oprocentowaniu w wysokości stopy referencyjnej NBP aktualnej na dzień odnowienia Lokaty pomniejszonej o 0,50 p.p.

Na dzień dzisiejszy będzie to 1,5% w skali roku, ale wszystko wskazuje na to że jeszcze w pierwszym kwartale 2015 NBP może stopy procentowe nieznacznie obniżyć. Jakby nie było zysk z odnowionej lokaty będzie mizerny i niewart naszej uwagi.

Lokatę można założyć przez system bankowości elektronicznej GetinOnline (dostępna jest tylko dla klientów banku). W ten sam sposób odbywa się ewentualna procedura wcześniejszego wycofania środków z depozytu – tu in plus – Bank naliczy nam odsetki za każdy dzień trwania inwestycji – wycofując więc pieniądze wcześniej nie stracimy wszystkich odsetek.

Depozyt wygląda dość atrakcyjnie, ale ze względu na swoje ograniczenia jest ciekawą opcją głownie dla klientów GetinOnline, którzy jeszcze nie korzystali z usług banku lub dla tych, którzy planują się do GetinOnline przenieść.

Podsumowując

czas trwania: 2 miesiące
oprocentowanie: 4,0%
kwota minimalna: 500 zł
kwota maksymalna: 10 000 zł
maksymalna ilość lokat: 1
dodatkowe wymogi: tylko dla klientów, którzy nie korzystali jeszcze z produktu o nazwie Lokata na Start
karta produktu: GetinOnline

* Nawet 4-6 lat temu, kiedy depozyty dawały nawet 7-8% w skali roku realnie podobny zysk dawały tylko produkty „bezbelkowe” (a wszystko za sprawą wysokiej inflacji).