Meritum Bank wprowadził wakacyjne podwyżki oprocentowania swojej Lokaty Meritum Zysku. Nowe oprocentowanie waha się od 4,7% do 5,4%, a dzięki dziennej kapitalizacji mamy możliwość ominięcia podatku od zysków kapitałowych. Dodatkowym plusem Lokat Meritum jest spory wachlarz aż sześciu terminów inwestycji – od 3 miesięcy aż do aż 2 lat.

Dodatkowymi plusami są między innymi możliwość zakładania lokaty przez internet i brak wymogu posiadania konta w banku! Ile możemy na tej lokacie zarobić?

UPDATE: od 8 sierpnia oprocentowanie 3 miesięcznego depozytu wzrosło do 5,30%

Zakładając, że sytuacja na rynku finansowym się nie pogorszy (a może nawet się lekko polepszyć – inflacja w czerwcu mogła spaść do 4,8% – niewiele, ale zawsze to mniej niż 5,0%) to przez kolejne pół roku lokaty mają jeszcze szanse być rentowne. Co będzie dalej nie wiadomo (jeśli poziom inflacji się utrzyma, a stracimy możliwość omijania podatku Belki lokaty przestaną być zyskowne – przestaną być nawet bezpieczną przystanią ochrony kapitału).

Z tego też względu (oraz z racji najwyższego oprocentowania na tych lokatach) rozpatrzymy tylko inwestycje w Lokatę Meritum Zysku 3 i 6 miesięczną. Na początek jednak oprocentowanie wszystkich depozytów:

Mam więc do dyspozycji 5,15%  5,30% i 5,36% kolejno na 3 i 6 miesięcy (czyli prawie idealnie do końca okresu bezbelkowego). Oprocentowanie jest już tym „realnym” bo dzięki dziennej kapitalizacji unikniemy podatku.

Niestety dość wysoka jest kwota minimalna wymagana do otwarcia depozytu – 3000 zł, chociaż w Meritum Banku to akurat standard. Maksymalnie możemy zainwestować 10 000 zł. Na szczęście nie ma ograniczenia w ilości depozytów, które możemy założyć – można więc te kwoty zwielokrotnić.

Inwestując 3000 zł na 3 miesiące dziennie zarobimy 44 grosze przez pierwszy miesiąc, a potem dzięki procentowi składanemu (zarobione pieniądze zaczynają dla nas zarabiać) 45 groszy dziennie, aż do końca trwania depozytu. W sumie przez 3 miesiące zarobimy na czysto około 39,60 zł. Inwestując na tej samej lokacie 10 000 zł zarobimy dziennie od 1,45 do 1,47 zł co po trzech miesiącach da nam około 130,60 zł.

Dla lokaty półrocznej kwoty te będą wynosić w przybliżeniu 44 i 45 groszy dla inwestycji 3000 zł i w sumie zysk około 79,90 zł oraz  1,47 zł – 1,51 zł dziennie dla inwestycji 10 000 zł co w sumie przełoży się na około 266,30 zł zysku. (tu w dużym przybliżeniu bo część okresu lokaty wejdzie w 2012 rok gdzie zmianie ulegną przepisy i sposób naliczania podatku – zysk może być przez to nieco mniejszy).

Dość ciekawie bank rozwiązał możliwość wcześniejszego wycofania pieniędzy z depozytu – płacimy karę 50 zł, ale nie więcej niż wysokość wypracowanych odsetek. Oznacza to, że np likwidując 3 miesięczną lokatę na 1000 zł po dwóch miesiącach otrzymamy zysk z prawie 30 dni jej trwania (pierwsze ~30 dni zarobi nam na „prowizję” 50 zł). Dostaniemy mniej, ale zawsze coś – to i tak więcej niż oferuje konkurencja (która w większości wypadków w ogóle nie wypłaca odsetek w przypadku wcześniejszego zerwania depozytu).

Meritum Bank mimo, że do wielkich banków nie należy jest jednym z atrakcyjniejszych jeśli chodzi nie tylko o ofertę depozytową (oprocentowanie) ale również o podejście do klienta (brak transakcji wiązanych czyli możliwość założenia lokaty bez konieczności posiadania konta w banku i wychodzenia z domu).

podsumowując

czas trwania: 3 lub 6 miesięcy
oprocentowanie: 5,30% i 5,37%
kwota minimalna: 3 000 zł
kwota maksymalna: 10 000 zł
możliwość ominięcia podatku: tak
ilość depozytów możliwych do założenia: brak ograniczeń
strona produktu: www.meritumbank.pl