Nadrabiając zaległości z ostatnich tygodni natknąłem się na Lokatę Kokosową  – trzymiesięczny depozyt dostępny w ofercie banku BGŻ o oprocentowaniu „nawet 5,6%” w skali roku. Strona informacyjna w serwisie BGŻ’tu jest dość skromna i nie ciężko tam znaleźć nawet podstawowe informacje więc nie obyło się bez telefonu na infolinię*.

I już na początku niemiła niespodzianka – nawet jeśli jesteście klientami BGŻ to nie założycie lokaty przez eBGŻ – trzeba się własnonożnie udać do placówki banku i tam dopiero zdeponować nowe (!) pieniądze.

Lokata Kokosowa wymaga nowych środków czyli nadwyżki nad saldo z dnia 30 września 2011 roku (czyli wszystkie pieniądze włącznie z lokatami jakie mieliśmy tego dnia w BGŻ – nowych klientów oczywiście to nie dotyczy) oraz – posiadania konta oszczędnościowego Eskalacja.

O ile faktycznie samo konto jest darmowe, o tyle stanowi przeszkodę bo kto chciałby się wiązać z bankiem umowami tylko po to, żeby skorzystać z 3 miesięcznej lokaty? Transakcje wiązane są passe (a przynajmniej powinny być).

Kapitalizacja na lokacie następuje na koniec okresu „leżakowania” czyli automatycznie tracimy możliwość ominięcia podatku Belki. Początkowo chciałem wrzucić tą informację do worka z wadami produktu, ale szybko uprzytomniłem sobie że za niecałe trzy miesiące wszystkie lokaty będą tak wyglądać. Niemniej jednak – zakładając Lokatę Kokosową teraz można by przez większą część czasu jej trwania podatek omijać – więc wadą to (jeszcze) jest.

I na koniec oprocentowanie, które owszem jest wysokie (5,6%) ale tylko dla kwot powyżej 100 tys zł. Dla mniejszych kwot prezentuje się następująco:

  • poniżej 10 000 zł – 4,00% (3,24%)
  • od 10 000 zł – 4,50% (3,645%)
  • od 30 000 zł – 5,00% (4,05%)
  • od 100 000 zł – 5,60% (4,536%)
W nawiasach oprocentowanie realne – po opodatkowaniu.
Kwotą minimalną wymaganą do otwarcia depozytu jest 500 zł. Limitu otwieranych depozytów nie ma (można założyć dowolną ich ilość), a niestety przy wcześniejszym wycofaniu pieniędzy tracimy wszystkie wypracowane odsetki.

podsumowując

czas trwania: 3 miesiące
oprocentowanie:od 4% do 5,6%
kwota minimalna: 500 zł
możliwość ominięcia podatku: nie
strona produktu: www.bgz.pl

* – nie przepadam za takimi rozmowami bo często mi się zdarza, że jestem nagabywany na dodatkowe produkty (które chcąc nie chcąc znam), a czasami trafia się bardzo natarczywy „sprzedawca”. Tym razem – na szczęście – po zaoferowaniu mi ubezpieczenia samochodu (!?  Tak! dzwonie z pytaniem o lokatę, a człowiek kończy rozmowę pytając czy mam samochód i nie chce go ubezpieczyć! ) rozmowa skończyła się w miarę przyjemnie.