Załóż lokatę i regularnie oszczędzaj na najdłuższe wakacje życia. Takim hasłem reklamowym atakuje w nas w swojej najnowszej reklamie PKO Bank Polski. Słyszymy lokata, słyszymy 5%, ale nie słyszymy regularnie oszczędzaj – a w tym wypadku to kluczowe bo Lokata Kapitał na Marzenia to nie tradycyjny depozyt tylko zwykły program systematycznego oszczędzania. I to wcale nie taki atrakcyjny jak mogłoby sugerować 5% z reklamy…

Bank obiecuje nam 5% w skali roku do końca 2015 i już to powinno zaświecić czerwoną lampkę ostrzegawczą. Po pierwsze – to aż o 1pp więcej niż konkurencja, po drugie – co dalej? Wysokie oprocentowanie będzie obowiązywać maksymalnie przez pół roku (a jeśli wstąpicie do programu w ostatnim dniu promocji – 14 sierpnia 2015 – wówczas zostanie Wam już tylko 4,5 miesiąca). Dalej – zostanie nam jeszcze ponad 11 lat oszczędzania…

Program Lokata Kapitał na Marzenia to program aż 12 letni! Co więcej – pierwsza kapitalizacja (w tym odsetki z tych 5%) następuje dopiero po upływie 24 miesięcy…  a po upływie promocyjnego oprocentowania pozostaje nam stawka Wibor 3M ewentualnie powiększona o jakąś minimalną premię odsetkową, która nawet z Programem 500 – czyli regularnym wpłacaniem min 500zł co miesiąc – da nam oprocentowanie brutto na poziomie 2,15%.

pko-wibor

Oczywiście przez kolejne 12 lat stawki Wibor 3M może się zmienić na plus, ale wówczas podskoczy również oprocentowanie tradycyjnych – zwykle wyżej oprocentowanych niż w PKO BP – lokat.

Osobiście nie przepadam za programami systematycznego oszczędzania, które narzucają nam jakieś limity miesięcznych wpłat, rygory oprocentowania etc. A już na pewno nie polecam przywiązywania się do jakiś inwestycji aż na 12 lat (ok, są pewne strategie grania pod akcje dywidendowe na tak długi czas, ale bez przesady…). Jeśli jednak ktoś ceni sobie przymus regularnego oszczędzania – a wiem ze niektórym to pomaga – bardziej niż zysk z oprocentowania – może z oferty PKO BP spokojnie korzystać.