bgz-na-trudne-czasyDo 4 lutego w banku BGŻ trwa XXIV subskrypcja Lokaty Inwestycyjnej – produktu strukturyzowanego opartego na notowaniach trzymiesięcznego WIBORu. Lokata daje 100% gwarancji kapitału, a w przypadku osiągnięcia celu inwestycyjnego pozwoli nam zarobić do 9,5% czyli około ~7,7% na czysto – po opodatkowaniu.

Wskaźnikiem jest trzymiesięczny WIBOR publikowany przez Thomson Reuters,  a warunkiem uzyskania zysku jest zamknięcie się po roku notowań WIBOR 3M w tzw przedziale obserwacji. Dokładnie 3 lutego 2014 roku kurs WIBOR 3M musi być równy bądź maksymalnie o 0,5pp mniejszy niż WIBOR 3M z dnia 5 lutego 20123 roku.

Wygląda więc na to, że scenariusz banku zakłada, że sprawdzi się prognoza prezentowana w mediach. Jeśli faktycznie od drugiej połowy 2013 roku sytuacja w gospodarce faktycznie poprawi się to pod koniec roku Rada Polityki Pieniężnej może faktycznie wrócić do podwyżki stóp procentowych. Spójrzmy jednak co mówi wykres głównego zainteresowanego.

Patrząc na ostatnie 10 lat faktycznie możemy dostrzec pewną prawidłowość, a mianowicie – po gwałtownych obniżkach stóp procentowych następuje zazwyczaj rok lub dłużej stabilizacji stawki WIBOR 3M. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że bylibyśmy akurat w ostatniej fazie obniżek jednak patrząc na ich skalę i zakres z lat 2004 / 2005 i 2008 / 2009 trudno uwierzyć że to już koniec – szczególnie, że RPP zapowiada kolejne cięcia, a po ostatnich obniżkach o 0,25pp realne stawki spadły o więcej.

Szczerze mówiąc wygląda to dość średnio – i nawet nie chodzi o prawdopodobieństwo stabilizacji stóp procentowych, ale o sam oferowany zysk. 7,7% na czysto to chyba jednak trochę mało. Co prawda niewiele ryzykujemy – inwestycja objęta jest 100% ochroną kapitału, a inflację mamy wyjątkowo niską to mimo wszystko wolałbym chyba zarobić mniej ale na pewnej lokacie.

Decyzja należy oczywiście tylko i wyłącznie do Was samych.

Podsumowując

czas trwania: 12 miesięcy
oprocentowanie:  min 0%, maks 9,5%
kwota minimalna: 4 000 zł
subskrypcja: do 4 lutego
zakończenie inwesycji: 5 lutego 2014
strona produktu: www.bgz.pl

 

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Decyzje inwestycyjne podejmujesz na własną odpowiedzialność.