Informacja: Lokata zmieniła oprocentowanie, jej nowsza recenzja znajduje się tutaj.

Od dłuższego czasu jednym z czynników pozytywnie wpływających na nasze oszczędności jest prawie zerowa inflacja (aktualnie 0% m/m i 0,3% r/r).  Biorąc pod uwagę dość niepewną sytuacją na GPW ciekawym rozwiązaniem na kilka najbliższych miesięcy może okazać się zwykła lokata bankowa. Jedną z ciekawszych – przynajmniej na pierwszy rzut oka – ofert ma IdeaBank.

Lokata Happy to 3 miesięczny depozyt oprocentowany na poziomie 5% w skali roku – czyli jak łatwo policzyć 1,25% po trzech miesiącach (nie uwzględniając podatku Belki). Po odliczeniu należnego podatku od zysków kapitałowych po trzech miesiącach powinniśmy na czysto zarobić około 1,01% (1,0125). Wychodzi więc, że na czysto z każdego zainwestowanego 1000 zł zarobimy:

  • zysk: 12,50 zł, podatek: 2,38 zł, zysk na czysto: 10,12zł

Nie są to jakieś wielkie pieniądze, ale przy praktycznie zerowej inflacji i tak wygląda to całkiem nieźle. Niestety produkt ma dwie podstawowe wady.

Pierwsza to jej dostępność tylko i wyłącznie dla nowych klientów – czyli dla tych, którzy do tej pory nie mieli podpisanej żadnej umowy z bankiem (tzw „Umowy o  rachunek bankowy oraz o  świadczenie innych usług bankowych”) – dotyczy to również wcześniejszych lokat bankowych. Jakby tego było mało – można założyć tylko jedną lokatę.

Druga to maksymalna kwota jaką możemy ulokować – 10 000 zł. Przy zysku na czysto na poziomie 10,12zł z każdego zainwestowanego 1000 zł na Lokacie Happy po trzech miesiącach zarobimy maksymalnie około 101,20 zł.

Lokata dostępna jest zarówno za pośrednictwem strony internetowej jaki i za pomocą Contact Center (telefon) czy bezpośrednio w placówce banku. Musicie pamiętać, że w przypadku złożenia wniosku o otwarcie depozytu i nie przelaniu zadeklarowanej kwoty na wskazane konto (jak również po zerwaniu lokaty przed upływem trzech miesięcy) nie będziecie mieli możliwości założenia Lokaty Happy po raz drugi. Bank nie daje również możliwości wycofania części wkładu (od razu rozwiązuje się cała umowa – na Wasze konto wróci cała kwota, ale bez odsetek) lub uzupełnienia depozytu o dodatkową kwotę.

Podsumowując

czas trwania: 3 miesiące
oprocentowanie: od 5%
kwota minimalna: 1 000 zł
kwota maksymalna: 10 000 zł
maksymalna ilość lokat: 1
dodatkowe wymogi: tylko dla nowych klientów
karta produktu: KP_happy_0206.pdf