IdeaBank kultywując tradycję całej grupy kapitałowej, w której się znajduje, poinformował dziś o trzydniowej promocji Lokaty Efektywnej. Do 29 lipca (a być może jeszcze dłużej – zazwyczaj takie promocje przedłużane są nawet dwa trzy razy) będzie można skorzystać z oferty 12-miesiecznego depozytu o oprocentowaniu 6,5% w skali roku.

Lokata dostępna jest dla wszystkich, a założyć ją można bez wychodzenia z domu. Efektywne oprocentowanie (po odliczeniu podatku Belki) wyniesie 5,265% czyli na każdym zainwestowanym 1000 zł zarobimy po roku 52,65 zł. Trzeba niestety uwzględnić w tych obliczeniach inflację, która ponownie wskoczyła na poziom powyżej 4% co zbija efektywny zysk z lokaty do około 1,2% w skali roku.

Kwota minimalna wymagana do założenia depozytu to tradycyjnie 1000 zł, maksymalnie ulokować możemy 1 mln złotych. Największą zaletą lokaty – oprócz wysokiego oprocentowania – jest jej dostępność. Bank nie wymaga, abyśmy byli jego klientami, wniosek o otwarcie depozytu składamy przez internet (ważny jest przez 14 dni więc można złożyć go przed zakończeniem promocji, a konto lokaty zasilić dopiero w sierpniu), a po zakończeniu wpłacone pieniądze wraz z odsetkami wracają na konto z którego lokata została zasilona.

Wady to dość długi czas ‚leżakowania’ – aż 12miesięcy to dość długo jak na ówczesne warunki i brak stabilizacji na rynkach finansowych, a wcześniejsze zerwanie lokaty skutkuje utratą wypracowanych odsetek (zostajemy wówczas ze ‚stratami’ spowodowanymi inflacją).

Tak czy inaczej dzięki oprocentowaniu jest to dość dobra alternatywa dla konkurencyjnych depozytów.

podsumowując

czas trwania: 12 miesięcy
oprocentowanie: 6,5%
oprocentowanie realne: 5,265%
kwota minimalna: 1 000 zł
kwota minimalna: 1mln zł
strona produktu: www.ideabank.pl