Od 15 października do końca roku w ofercie Invest Banku widnieć będzie Lokata Dzień Dobry – reklamowana na 6,7% w skali roku. Minimum 1000 zł, maksymalnie 15 000 zł, do 15 lokat i wysokie oprocentowanie . Dopiero czytając regulamin, albo klikając zakładkę „oprocentowanie” (gdzie jest link do całej tabeli ze wszystkimi produktami depozytowymi – żeby za łatwo nie było) doczytamy, że to zależy…

To ile zarobimy zależy zarówno od tego na jaki okres depozytu się zdecydujemy (mamy do wyboru 3 i 6 miesięcy) i ile pieniędzy wpłacimy – jednak nigdy nie zarobimy 6,7% w skali roku. Lokata jest tak zbudowana, że w najlepszym wypadku po pół roku na nasze konto trafi 3,5% w skali roku – czyli 1,75% po zakończeniu depozytu. I to brutto! Kwotowo da nam to 262,50zł z czego 49,88 zł zabierze nam Belka, a pozostałe 212,62 zł wypadałoby jeszcze „odliczyć” inflację.

Cała sztuczka polega na tym, że bank ustawił różne oprocentowanie dla różnych poziomów depozytu. Przypomina to nieco budową lokatę z oprocentowaniem progresywnym tylko w tym wypadku podstawą jest kwota inwestycji, a nie jej długość. Jak oprocentowane są poszczególne „przedziały” widać dokładnie w tabeli:

investbank-lokata-dzien-dobry-oprocentowanie.jpg

Analogicznie licząc dla lokaty 3 miesięcznej maksymalny zysk wyniesie 3,3% w skali roku. Minus belka, minus inflacja. I to tylko w wypadku kiedy zainwestujemy kwotę maksymalną 15 tys zł.

Zakładając, że chcemy zainwestować 5000 zł na zaledwie 3 miesiące w sumie otrzymamy 2,12% w skali roku czyli 0,54% po zakończeniu lokaty. Kwotowo da nam to 27 zł, a po opodatkowaniu 21,87 zł. W tym czasie prawie połowę tej kwoty zje inflacja.

Jakby tego było mało depozyt dostępny jest tylko w oddziałach i oddziale telefonicznym, a jedyny plus jaki mi się udało znaleźć to brak konieczności wiązania się z InvestBankiem umowami o prowadzenie konta etc. Produkt tylko dla pasjonatów InvestBanku.

Podsumowując

czas trwania: 3 lub 6 miesięcy
oprocentowanie: zależne od kwoty i czasu inwestycji
kwota minimalna: 1 000 zł
kwota maksymalna: 15 000 zł
maksymalna ilość lokat: 15
strona produktu: www.investbank.pl