Jeszcze przez trzy dni (do 25 lipca) w ofercie Idea Banku dostępna będzie Lokata Tax Free, tymczasem równolegle bank wprowadził do oferty Lokatę Dwupak Antybelkowy. Zasada działania obu lokat jest w zasadzie taka sama – cały zysk wypracowywany jest jeszcze przed 1 stycznia, na starych zasadach, a dalej jest już tylko „leżakowanie”.

Dwupak Antybelkowy to zestaw dwóch lokat 12 i 24 miesięcznej – o wysokim oprocentowaniu – 5,9% i 6,05% w skali roku i dających możliwość ominięcia podatku Belki dla zysku wypracowanego przez cały czas ich trwania.

Na początku kilka słów wyjaśnienia dla tych, którzy nie śledzą na bieżąco wydarzeń. Od 1 stycznia 2012 roku zmieni się ordynacja podatkowa – nie będzie już możliwości omijania podatku Belki tak jak do tej pory. Oznacza to, że za mniej więcej 5 miesięcy wszystkie lokaty „antybelkowe” przestaną istnieć.

Rozwiązanie zaproponowane przez Idea Bank (zarówno w przypadku Lokaty Tax Free jak i Lokaty Dwupak Antybelkowy) to lokata o zmiennym oprocentowaniu (dwa progi) tak dobranym, żeby średni zysk w skali całego czasu trwania lokaty wyniósł np 5,9% i jednocześnie, żeby został wypracowany przed 1 stycznia 2012 roku – czyli z ominięciem podatku.

Osiąga się to przez ustawienie bardzo wysokiego oprocentowania (rzędu kilkunastu procent) w okresie do 1 stycznia 2012 roku i zaledwie 0,1% w okresie od 1 stycznia do końca trwania lokaty. Oprocentowanie w pierwszym okresie jest ustalane indywidualne – na podstawie daty zasilenia konta lokaty (uwzględniana jest wówczas ilość dni jakie pozostały do końca roku).

Dzięki temu bank będzie miał dostęp do naszych pieniędzy (i będzie mógł dzięki temu zarabiać) przez całe 12 czy 24 miesiące, a nasz zysk będzie nieopodatkowany zupełnie tak jakby zmiana ordynacji nas nie dotyczyła.

Wracając do samej Lokaty Dwupak Antybelkowy – jest to zestaw dwóch lokat o czasie trwania 12 i 24 miesiące i oprocentowaniu 5,9% i 6,05% w skali roku. Lokaty sprzedawane są jako jedna inwestycja, a wpłacone środki dzielone są równo pół na pół pomiędzy obie lokaty.

Kwota minimalna wymagana do otwarcia depozytu to 2000 zł, maksymalnie możemy zainwestować zaledwie 5000 zł (z uwagi na ogromne oprocentowanie przez pierwsze 5 miesięcy trwania lokat). Ilość możliwych do otwarcia depozytów jest nieograniczona, a do ich założenia nie jest wymagane posiadanie konta w Idea Banku.

Promocja ma potrwać do 27 lipca 2011 roku (czyli o 2 dni dłużej niż promocja Lokaty Tax Free). Wszystko wskazuje na to, że po tym terminie z oferty zniknie Tax Free, a Dwupak Antybelkowy zostanie przedłużony.

Szkoda tylko, że czas trwania drugiej lokaty to aż dwa lata.

podsumowując

czas trwania: 12 i 24 miesiące
oprocentowanie uśrednione: 5,9% i 6,05%
kwota minimalna: 2 000 zł
kwota maksymalna: 5 000 zł
możliwość ominięcia podatku: tak
strona produktu: www.ideabank.pl