Idea Bank kusi coraz to nowszymi lokatami. Zaczyna jednak w swoim marketingu sięgać po rozwiązania, które nie świadczą zbyt dobrze o banku bo są zwyczajnym wprowadzaniem klientów w błąd. Przykładem jest tu Lokata Cloud, która reklamowana jest jako depozyt dający „nawet 3,45%”. Osiągnięcie takiej stopy zwrotu jest na tej lokacie zwyczajnie niemożliwe jeśli uwzględnimy wszystkie środki jakie musimy wpłacić w tym czasie do banku.

Sztuczka polega na tym, że podwyższone oprocentowanie dostępne jest dla osób, które w czasie trwania lokaty będą utrzymywać na Koncie Idealnym kwotę stanowiącą minimum 10% wartość ulokowanej kwoty – przez wszystkie dni trwania lokaty. W przeciwnym razie oprocenotwanie Lokaty Cloud (zarówno 4 jak i 6 miesięcznej) spadnie do zaledwie 2% w skali roku.

Formalnie wszystko jest w porządku. Wpłacamy np wymagane minimum czyli 1000 zł na lokatę i 100 zł (10%) na Konto Idealne. Lokata po 6 miesiącach daje nam 3,45% (lub 3,2% po 4 miesiącach). I wszystko byłoby ok gdyby nie fakt, że dodatkowe 100zł mamy przez ten czas zamrożone! Z naszego punktu widzenia nie ma znaczenia czy to 10% leży na koncie A czy B – dla nas jest to wkład i tyle.

Realnie więc po pół roku z tego wpłaconego tysiąca dostaniemy 17,25zł co po odliczeniu podatku Belki da nam zysk na czysto w wysokości 13,97 zł. Tyle tylko, że przez ten czas zamrozimy 1100 zł, a w tym wypadku zysk brutto stanowi zaledwie 3,136% a nie reklamowane 3,45% – czyli dokładnie o 10% mniej. To 10%, które musimy obowiązkowo wpłacić na Konto Idealne.

Nie jest to mało – patrząc na ofertę konkurencji. Jednak uciekanie do tego typu sztuczek uważam za mocno nie fair w stosunku do klientów.

Lokata wymaga oczywiście posiadania Konta Idealnego, które jest teoretycznie „bezpieczne” (tj jest darmowe dla użytkowników internetowych), i jego zasilenia 10% wartości depozytu już pierwszego dnia trwania lokaty. To ważne bo regulamin mówi wyraźnie „w każdym dniu Okresu umownego Lokaty”.

Standardowo już – jeden klient może posiadać maksymalnie jeden depozyt. W trakcie trwania lokaty nie można wpłacać dodatkowych pieniędzy na depozyt, a wycofanie środków powoduje utratę wypracowanych odsetek (na nasze konto wraca jedynie zainwestowana kwota). Depozyt jest automatycznie ustawiony jako „odnawialny” – to warto zmienić bo odnowi się na nieco gorszych warunkach.

Podsumowując

czas trwania: 4 lub 6 miesięcy
oprocentowanie: 3,2% lub 3,45% (realnie ~2,9% i ~3,13%)
kwota minimalna: 1 000 zł
kwota maksymalna: 1 000 000 zł
dodatkowe wymogi: posiadanie Konta Idealnego
karta produktu: www.ideabank.pl