BGŻ Optima, czyli platforma oszczędnościowa banku BGŻ (której nawiasem mówiąc rośnie bardzo silna konkurencja w postaci Alior Sync), ma w swojej ofercie dość ciekawą Lokatę Bezkarną, która dostępna jest dla wszystkich nowych klientów banku. Jeśli skusicie się na założenie tam darmowego konta, wówczas bank jednorazowo zaoferuje Wam 6,3% na trzymiesięcznym depozycie.

Optima wystartowała nieco ponad pół roku temu i po początkowych problemach z logowaniem, dostępem do kont etc wyrosła na całkiem atrakcyjną platformę oszczędnościową. Jeśli wierzyć danym, które przedstawiciele banku podają na konferencjach po sześciu miesiącach bank ma 51 900 aktywnych klientów i ponad 2,3mld w zebranych depozytach. To całkiem sporo.

Lokata Bezkarna dostępna jest jedynie podczas składania wniosku o otwarcie konta w BGŻ Optima (nie ma jej w systemie transakcyjnym!) – mamy więc tylko jedną szansę na założenie jednej lokaty, na której zainwestujemy od 1000 do 20 000 zł na nieodnawialnej lokacie.

Każdy zainwestowany 1000 zł zarobi dla nas 6,3% w skali roku brutto czyli 5,1% netto (po odliczeniu podatku Belki). W przeliczeniu na realny zysk będzie to  12,76 zł na czysto (15,75 zł – 2,99 zł podatku) za każdy zainwestowany 1000 zł.

Plusem lokaty jest jej duża płynność. W przypadku wcześniejszego wycofania środków (bądź w przypadku zamknięcia konta głównego) Bank wypłaci nam 100% wypracowanych do tego momentu odsetek. Nie musimy się więc obawiać zamrażania zainwestowanych pieniędzy.

Teoretycznie może to być dość dobre rozwiązanie – właśnie z powodu rosnącej konkurencji Alior Sync. BGŻ Optima na pewno będzie chciała powalczyć o klientów (szczególnie, że bank chce podobno zintensyfikować działania marketingowe w sieciach społecznościowych) – może więc warto zainwestować oszczędności „na przeczekanie” w Lokatę Bezkarną, a po starcie AS poczekać na mini wojnę o klientów, która powinna zaowocować wyższym oprocentowaniem depozytów? Jeśli tak się nie stanie, zawsze zostaniemy ~1,1pp powyżej inflacji.

podsumowując

czas trwania: 3 miesiące
oprocentowanie: 6,3%
oprocentowanie realne: 5,1%
kwota minimalna: 1 000 zł
kwota maksymalna:  20 000 zł
strona produktu: www.bgzoptima.pl