BNP Paribas Fortis nieoczekiwanie wyszedł na prowadzenie jeśli chodzi o oprocentowanie kont oszczędnościowych z dzienną kapitalizacją (umożliwiające ominięcie podatku Belki). W ofercie banku pojawiło się Konto Więcej Oszczędnościowe, które pozwoli zarobić 5,8% w skali roku.

Konto przeznaczone jest wyłącznie dla nowych klientów banku, wymaga posiadania w BNP Paribas Fortis „niemal darmowego” konta bankowego, a na dokładkę jest jeszcze drobny problem z naliczaniem odsetek przez co uniknięcie podatku Belki na KWO nie zawsze jest takie łatwe i oczywiste.

Konto Więcej Oszczędnościowe pozostanie najwyżej oprocentowanym rachunkiem na rynku (kolejne jest Konto Mocno Oszczędzające Polbanku dające 5%). Niestety kapitalizacja odsetek następuje jedynie w dni robocze, co oznacza, że całkowicie wolny od podatku jest zysk nie większy niż 83gr dziennie. W przeciwnym wypadku przez piątek, sobotę i niedzielę (lub sobotę, niedzielę i poniedziałek) zakumulujemy ponad 2,49zł i raz w tygodniu zapłacimy podatek.

Oznacza to, że konto daje realne 5,8% jedynie do kwoty około 5200 zł. Inwestując więcej (do 15 tys zł) – raz w tygodniu zapłacimy 1,00 zł podatku Belki, (procentowo wyjdzie to różnie w zależności od kwoty, ale średnio realny zysk spadnie do około 5,58%).

Drugim problemem, o którym napisał APP Funds (który w przeciwieństwie do mnie zdążył dziś zadzwonić do biura obsługi klienta) jest wymóg posiadania konta w BNP Paribas Fortis. Na szczęście istnieje możliwość założenia prawie darmowego rachunku „z pakietem S” dla którego jedynym kosztem jest 50gr za każdy przelew zewnętrzny.

Ponieważ konto wymaga związania się z bankiem umową (promocja jest przeznaczona jedynie dla nowych klientów) żeby założyć Konto Więcej Oszczędzające musimy wybrać się do placówki banku. Dodatkowo – jeśli zamówimy konto z kartą debetową MasterCard (kosztuje 1 zł miesięczne) i osiągniemy saldo na koncie ponad 1000 zł (tu jakiś dokumentów wymagają, a pod uwagę brany jest stan konta z 3 grudnia) wówczas mamy szansę na iPod‚a. Musimy być tylko w pierwszej 450’tce nowych klientów, którzy spełnią ten warunek.

Pytanie tylko czy a) nie jest to tylko promocyjne oprocentowanie – moim zdaniem zbyt mocno przebija najlepsze dostępne na rynku konta, żeby mogło pozostać na stałe i b) czy przypadkiem konto, które jest wymagane do otwarcia KWO nie stanie się nagle płatne (jak to ma ostatnio coraz częściej miejsce).

Strona produktu:www.bnpparibasfortis.pl