Bank Zachodni WBK do swojej oferty wprowadził nowy produkt oszczędnościowy – konto a la Lokata. Dla czego “a la”? Pewnie dla tego, że zazwyczaj wypłacając pieniądze z lokaty nie ponosimy żadnych kosztów (oprócz straty zazwyczaj wszystkich odsetek) – wypłacając z konta oszczędnościowego płacimy i to sporo.

Powiem szczerze, że przymierzałem się do napisania tego tekstu kilka dni bo nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że coś jest nie tak z tabelą opłat i prowizji (strona 9’ta) – odwiedziłem więc jedną z placówek BZ WBK – jak się okazuje tylko po to, żeby przekonać się że faktycznie z tabelą wszystko jest ok.

Przede wszystkim warto zauważyć, że reklamowane przez bank 6% dotyczy jedynie kwot powyżej 100 000,00 zł. Dla mniejszych kwot jest to odpowiednio 5% (kwoty od 50 do 100 tyś zł) oraz 4,5% dla kwot poniżej 50 tyś zł. Patrząc na wciąż dostępne lokaty 6-8% jakoś nie zachęca to do skorzystania z nowego produktu.

Kolejnym problemem są opłaty za praktycznie każde pobranie pieniędzy z konta. Tak naprawdę darmowe jest jedynie dokonywanie transakcji bezgotówkowych kartą Maestro (którą dostajemy do konta) – czyli wszelkie płatności kartą. Za wypłatę pieniędzy w kasie (usługa cash back) zapłacimy 0,50 zł.

Za wszelkie wypłaty gotówki w bankomatach, oddziałach banku, przelewy etc zapłacimy 10,00 zł… do maja. W maju opłaty wzrastają do 20,00 zł o czym bank wyraźnie informuje w tabeli opłat i prowizji. Pod warunkiem, że czytamy wyjaśnienia do gwizdek pod tabelami.

Wszystkie te opłaty mają nas ponoć zachęcić do utrzymania pieniędzy na koncie i faktycznego oszczędzania. Osobiście średnio podoba mi się taki pomysł, bo już kilka razy zmuszony byłem do wypłat z kont oszczędnościowych (w innych bankach) – z tą różnicą że konkurencja pobiera opłatę dopiero za drugi przelew w miesiącu.

Konto oszczędnościowe a la lokata oferowane przez BZ WBK nie jest niczym rewelacyjnym – wręcz przeciwnie. Korzystne 6% oprocentowanie dostępne jest jedynie dla kwot od których z reguły nie trzyma się na zwykłych kontach oszczędnościowych tylko inwestuje (w lokaty fundusze etc). Dodatkowo wszystkie te opłaty sprawiają, że albo traktujemy je jak konto z pieniędzmi na “drobne wydatki” (za darmo płacimy tylko kartą) albo musimy na prawdę chcieć ulokować pieniądze na dłużej i się nimi nie przejmować.

Dla przykładu – przelanie na konto 1 000,00 zł będzie dawało nam 2,75 zł zysku (3,75 zł zysku – 1,00 zł podatku Belki) miesięcznie. Co oznacza, że dopiero po 4 miesiącach nasze oszczędności zarobią na prowizję od wypłaty gotówki. Z tym, że wówczas ta opłata wyniesie już 20,00 zł więc z 4 miesięcy zrobi nam się 8 – kiedy to wpłacone 1 000,00 zł da zysk równy opłacie za wypłatę środków z konta.

Oczywiście wpłacając na konto 10 000,00 zł zarobimy miesięcznie 30,50 zł (zysk 37,50 zł7,00 zł podatku Belki) wiec opłata zabierze nam zaledwie 30% miesięcznego zysku (w kwietniu).

Teoretycznie więc jest to oferta dla osób, które mają na prawdę większą gotówkę i nie będą chciały (lub nie będą musiały) jej wypłacać przez kilka miesięcy. Niestety bank wyraźnie zaznacza, że oprocentowanie na koncie może się zmienić w dowolnym momencie.

Podsumowując – konto al la lokata od strony oprocentowania nie różni się praktycznie niczym w porównaniu do oferty konkurencji. Plusem jest możliwość dokonywania płatności kartą, minusem są ogromne opłaty za wypłacenie środków z konta. Wystarczy sobie tylko zadać pytanie – czy, skoro mamy oszczędzać, na prawdę potrzebujemy tej karty w zamian za wysokie opłaty?

podsumowując:

nazwa: konto oszczędnościowe a la lokata
otwarcie i prowadzenie konta: bezpłatne
płatności kartą: bezpłatne
usługa cash back: 0,50 zł
pozostałe wypłaty z konta: 10,00 zł (po 1 maja 20,00 zł)
strona produktu: www.bzwbk.pl