Konta oszczędnościowe są alternatywą dla ludzi, którzy nie są w stanie odłożyć miesięcznie wymaganego minimum kapitału do otwarcia lokaty (w chwili obecnej jest to minimum 500zł i to nie w każdym banku), a mimo wszystko chcieliby regularnie (bądź i nie regularnie) odkładać mniejszą bądź większą kwotę.

Płynność, czyli jak często możemy pieniądze wypłacać?

Jednym z ważniejszych czynników decydujących o atrakcyjności konta oszczędnościowego jest tzw płynność czyli mówiąc językiem prostym – jak szybko i na jakich warunkach możemy odzyskać odłożone pieniądze.

Konto czy lokata?

Przewagą nad lokatą jaką daje nam konto oszczędnościowe jest po pierwsze możliwość dokładania dowolnej w dowolnym czasie (lokaty nie możemy powiększać w trakcie jej trwania), po drugie możliwość wypłaty tylko części zainwestowanych środków oczywiście na warunkach określonych w umowie (wypłacenie części pieniędzy z lokaty nie jest już takie proste).

Przewagą lokaty jest często (choć nie zawsze) oprocentowanie. Ponieważ zobowiązujemy się odłożyć określoną kwotę na określony czas bank ma większą pewność, że nie wycofamy się przed końcem umowy i w zamian za to może zaoferować nam wyższe oprocentowanie.

Tak więc, jeśli mamy większą ilość gotówki sensowniejszym wyborem będzie lokata, ponieważ da nam wyższe oprocentowanie. Jeśli jednak pieniędzy nie mamy i dopiero zaczynamy oszczędzać, lepszym wyborem będzie konto oszczędnościowe, dzięki któremu będziemy mogli odkładać na procent tyle ile będziemy w stanie.

Można również powiększać swoje oszczędności korzystając z obu tych rozwiązań na raz…

Systematyczne oszczędzanie i fundusze gwarancyjne

Konta oszczędnościowe dają większe możliwości jeśli chodzi o systematyczne oszczędzanie. Wbrew pozorom mało kto w naszym kraju ma możliwość odkładania kwot 500 zł lub 1000 zł w skali miesiąca, a niestety są to bardzo często minimalne kwoty jeśli chodzi o otwieranie lokat. Możemy oczywiście odkładać 250 zł miesięcznie i lokatę zakładać raz na dwa lub cztery miesiące, lecz wówczas pieniądze te leżą najczęściej na nie oprocentowanym koncie ROR.

Dodatkowo KO daje nam możliwość odkładania nieregularnych i niesystematycznych kwot na bliżej nieokreślony czas jako tzw fundusze gwarancyjne. Możemy np odkładać niewielkie wolne środki (np 45-50 zł miesięcznie) na konto „Samochód”. Będzie to nasze zabezpieczenie na wypadek awarii samochodu. Będziemy mogli wówczas spokojnie i bez liczenia do „kwoty minimalnej” uzupełniać środki na tym koncie, a w razie problemu wypłacimy je od razu bez utraty już wypracowanych odsetek. Gwarantuje, że takie rozwiązanie raz, że pozwoli na sfinansowanie większości drobnych awarii samochodu, a dwa – po jakimś czasie oprocentowanie odrobi nam na 5-10 L paliwa – ile da się na tym przejechać „gratis” każdy niech sam policzy.