Marketingowcy zrobią wszystko, żeby ich produkty wyglądały na lepsze niż rzeczywiście są. Kiedy jeszcze można było omijać podatek Belki wprowadzono pojęcia „tradycyjnej” lokaty, żeby móc bezkarnie zawyżać w reklamach zysk z depozytów o 1/5. Teraz do łask wracają lokaty progresywne, które pozwalają na podobny manewr, ale na nieco innych zasadach.

I tak w ofercie Inteligo widnieje Hop Lokata, na której reklamach widnieje 10%! Wymowne i dające do myślenia dwucyfrowe oprocentowanie zapalające czerwoną lampkę! Nikt nie daje w tej chwili więcej niż 7,00% na zwykłych lokatach. Gdzie jest więc haczyk?

Haczykiem jest oczywiście oprocentowanie progresywne – czyli rosnące wraz z upływem czasu trwania lokaty. Dzięki temu bank może nam zaoferować po 1% przez pierwsze 11 miesięcy trwania lokaty i 20% przez ostatni miesiąc i mimo, że realnie dużo nie zarobimy produkt może być reklamowany jako „20% lokata”.

W przypadku Hop Lokaty oprocentowanie zaczyna się do 2% w pierwszym miesiącu do 10% w ostatnim miesiącu, a ponieważ do wyboru mamy 6 lub 12 miesięcy oprocentowanie wygląda następująco:

 

Mamy więc 6 miesięczną lokatę o oprocentowaniu 5% w skali roku i 12 miesięczną o oprocentowaniu 5,23%. Od tego trzeba będzie jeszcze odliczyć 19% podatek Belki co okroi nam zysk do (kolejno) 4,05% i 4,23% – takie oprocentowanie musiałyby mieć lokaty bezbelkowe (kilka miesięcy temu) żeby dać dokładnie taki sam zysk. A tu – reklama z 10% w tle.

Minimalna kwota wymagana do otwarcia Hop Lokaty to 1000 zł, górnej granicy inwestycji nie ma. Do tego wymagane jest posiadanie konta w Inteligo.

Jedyny plus jest taki, że kapitalizacja następuje każdego miesiąca, więc przy większych kwotach zacznie nieco sprawniej działać procent składany, a zaksięgowany zysk pozostanie już nasz nawet jeśli wcześniej wycofamy środki z depozytu.

I w zasadzie to byłoby na tyle. Na rynku jest sporo lokat z lepszym oprocentowaniem i mniej bezczelnymi reklamami.

podsumowując

czas trwania: 6 i 12 miesięcy
oprocentowanie: 5,0% i 5,23%
oprocentowanie realne: 4,00% i 4,23%
kwota minimalna: 1 000 zł
strona produktu: www.inteligo.pl