Wczoraj na antenie TVN CNBC Business w programie „Godzina dla pieniędzy” pojawił się ekspert z firmy Comperia, który mówił o podatku od zysków kapitałowych – potocznie nazywanym podatkiem Belki. Całe nagrania ma dość ciekawą wartość edukacyjną, jednak na samym początku pada błędne sformułowanie (zakładam, że Pan z Comperii po prostu się zdenerwował i mu się pomieszało) i dopiero później przelotnie pada „2,49”, które jest w tej sprawie kluczowe.

Samo nagranie dostępne jest na stronie biznes.onet.pl, a ja poniżej napisałem krótkie wyjaśnienie dla czego to właśnie 2,49 zł daje możliwość ominięcia podatku i w jaki sposób samemu to policzyć.

Kluczową kwestią w tym wypadku są zaokrąglenia, które wykonujemy dwukrotnie – pierwszy raz podczas obliczania kwoty będącej podstawą do opodatkowania i drugi raz podczas zaokrąglania samego należnego podatku.

Wyjdziemy od tego, że podatek, który musimy zapłacić to „pełne złote” – czyli minimalną kwotą jaką zapłacimy jest 1,00 zł. Ponieważ ustawodawca dopuszcza możliwość zapłacenia podatku w wysokości 0,00 zł prostym wnioskiem z zaokrągleń będzie fakt,ze każdy podatek do 0,49 zł będzie zaokrąglony do 0,00 zł – czyli wyniesie 0%.

Musimy więc znaleźć kwotę zysku dla której 19% podatek (przed zaokrągleniem) wyniesie nie więcej niż wspomniane 0,49zł. Obliczymy to następująco:

szukana_kwota = 0,49/19% = 0,49 / 0,19 = 2,58 zł

Otrzymaną kwotą jest 2,58 zł jednak nie jest to ostateczny wynik. Musimy jeszcze uwzględnić początkowe zaokrąglenia przy ustalaniu podstawy do opodatkowania. Wiemy, że pełne kwoty najbliższe wynikowi 2,58 zł to 2,00 lub 3,00 zł, wiemy też, że kwota ta musi być nie większa niż 2,58 zł wiec zostaje nam 2,00 zł.

W ten sposób otrzymaliśmy podstawę do opodatkowania. Ostatnim krokiem będzie ustalenie jaki maksymalny zysk po zaokrągleniu da nam 2,00 zł – odpowiedź jest prosta – będzie to 2,49 zł ponieważ zgodnie z zasadami zaokrąglania wszystkie końcówki od 0-49 zaokrąglamy w dół, a 50-99 zaokrąglamy w górę.
Maksymalną kwotą zysku dla którego podatek wynosi 0,00 zł jest 2,49 zł

Więcej na temat podatku Belki: