Pod koniec zeszłego roku banki walczyły o uwagę klientów coraz wyższym oprocentowaniem lokat. Teraz kiedy oprocentowanie systematycznie maleje coraz częściej do lokat dodawane są nowe atrakcje takie jak wypłacanie gotówki już w dniu wpłacenia pieniędzy na lokatę (banki BOŚ i Raiffeisen).

Bank BPH postanowił ułatwić swoim klientom planowanie długości inwestycji dając im całkowicie wolny wybór. Oznacza to, że każdy klient Banku BPH (niestety wymagane jest posiadanie dostępu do bankowości elektronicznej sez@m) może swobodnie decydować ile dni (do wyboru mamy od 1 do 365) będzie trzymać pieniądze w banku na e-lok@cie.

Oczywiście od naszego wyboru (ilość dni) i ilości zainwestowanych pieniędzy będzie zależeć oprocentowanie lokaty. Minimalna kwota inwestycji to 1000,00 zł, a minimalny zysk to 3,10%. Maksymalnie zarobimy nawet 5,65% – musimy tylko mieć 500 tyś zł. Oprocentowanie lokaty prezentuje obrazek poniżej.

Samo oprocentowanie niestety nie jest najwyższych lotów. Czym jest bowiem 3,10% jeśli jeszcze przynajmniej przez tydzień mamy dostępne lokaty o oprocentowaniu ponad dwa razy wyższym? (np Eldorado 7% czy lokaty OpenFinance / NobleBanku).

Lokata daje jednak pewne możliwości omijania podatku Belki, co prawda tylko w przedziale 1-29 dni i maksymalnie do kwoty 29 317,00 zł (to ostatnia kwota, która zysk dzienny ma poniżej 2,49 zł – jeśli ktoś nie pamięta jak się liczy podatek od lokat zapraszam tutaj).

Tym razem, ponieważ możliwości wyboru mamy aż nadto, postanowiłem przy obliczeniach posłużyć się excelem i wkleić tu wyniki inwestycji 30 dniowych dla aż 15 różnych kwot. Zaczynając od kwoty minimalnej 1000,00 zł a kończąc na 29 317,00 zł czyli  na ostatniej, która pozwala ominąć podatek Belki.

Jeszcze ku woli wyjaśnienia – wiersze oznaczają dni (ponumerowane z prawej), na biało oznaczone są kwoty nie podlegające opodatkowaniu, na czerwono kwoty jeszcze przed opodatkowaniem (klikając można powiększyć tabelkę).

Jak na razie e-Lok@ta to jedynie zabawka dla ludzi, którzy mają nadmiar gotówki tylko przez kilka – kilkanaście dni. W przeciwnym wypadku jest jeszcze za wcześnie na tak nisko oprocentowaną inwestycję, szczególnie, że konkurencja ciągle oferuje dużo większe oprocentowanie.

Prawdopodobnie za 2-3 miesiące, jeśli bank nie wycofa e-lok@ty z oferty wrócę do niej i porównam z tym co będzie wówczas dostępne na rynku.

A przy okazji – czy widzieliście kiedyś brzydszą stronę banku niż strona BPH? W połączeniu z nadużywaniem @ – symbolu internetu lat 90’tych ma się wrażenie powrotu do ery stron sprzed rewolucji web 2.0.

podsumowując

czas trwania: od 1 do 365 dni
oprocentowanie: od 3,10 do 5,65%
kwota minimalna: 1 000,00 zł
strona produktu: www.bph.pl