Kilka dni temu ING Bank Śląski wprowadził do swojej oferty Otwartych Kont Oszczędnościowych „bonus” w postaci dodatkowych punktów procentowych zysku dla wszystkich posiadaczy rachunku w banku, którzy w dniach 14 czerwca – 15 września wpłacą na konto oszczędnościowe dodatkowe (nowe) oszczędności.

Na co dzień oprocentowanie produktów depozytowych w ING imponujące nie jest (w zależności od wysokości wkładu jest to 3,25% lub 3,5% w skali roku), jednak 3 miesięczna promocja pozwoli wszystkim posiadaczom kont w tym banku na przeskoczenie inflacji i zarobienie dodatkowych kilku złotych – szczególnie, że na zarobki na produktach opartych o indeksy giełdowe w czasie wakacji nie ma co liczyć.

Trzeba zaznaczyć, że promocja dotyczy jedynie Otwartego Konta Oszczędnościowego (nie dotyczy OKO Direct i OKO Premium). Promocyjne, dodatkowe oprocentowanie to 1,75 pp liczone w skali roku, tak więc realnie w czasie trwania promocji (3 miesiące) dostaniemy o 0,4375 pp więcej. Jeśli jednak wpłacimy pieniądze dopiero w sierpniu (załapiemy się tylko na miesiąc promocji) realny zysk wyniesie około 0,15 pp.

Ważne: dodatkowe oprocentowanie obowiązuje jedynie dla nowych środków, a zgodnie z regulaminem za „nowe” uważa się te, które są nadwyżką dla salda konta z dnia 14 czerwca 2010 roku. I tu kolejne ważne „utrudnienie”. Jako nowe środki zostaną policzone te, które będą nadwyżką (ponad stan z 14 czerwca) w dniu 30 września…

Pracownicy Banku nie potrafili mi odpowiedzieć na pytanie – co będzie jeśli w lipcu wpłacę na miesiąc 10 tys zł i wypłacę je w sierpniu, ale znając regulaminy bankowe i sposoby w jakie zabezpieczane są promocje zakładam, że takie środki oprocentowane będą jedynie na 3,50% w skali roku (czyli bez „promocji”).

Kolejnym problemem jest podatek Belki. Związane jest to z tym, że kapitalizacja promocyjnego oprocentowania nastąpi jednorazowo w dniu 30 września. Jeśli więc wpłacimy dodatkowo 1 tys zł, dodatkowy zysk wyniesie (po 3 miesiącach) 4,38 zł w związku z czym przyjdzie nam zapłacić 1,00 zł podatku. Ominięcie podatku Belki na promocyjnym oprocentowaniu możliwe jest jedynie dla kwot do 568 zł.

Promocja, mimo że wyglądająca atrakcyjnie tak naprawdę jest mało korzystna i w zasadzie opłacalna jedynie dla tych, którzy OKO w ING mają już otwarte i spodziewają się dodatkowych środków (w wakacje? :>), które tak czy inaczej umieścili by na koncie oszczędnościowym. W przeciwnym wypadku „szkoda zachodu”.

Strona produktu: www.ingbank.pl/przyspieszacz