Wygląda na to, że nieco spóźniłem się z artykułem o tym co zrobić z inwestycjami w wakacje. Okazuje się, że już w czerwcu wielu drobnych inwestorów i osób systematycznie oszczędzających zrobiło roszady w swoich portfelach co widać w opublikowanym przez Narodowy Bank Polski raporcie nt rynku finansowego oraz w bilansie wpłat i wypłat pieniędzy z funduszy inwestycyjnych.

Dane z ostatnich miesięcy pokazują również, że nauczyliśmy się chyba nieco szybciej reagować na zmiany na rynkach finansowych i lepiej radzimy sobie z „zarządzaniem ryzykiem”.

W czerwcu (w porównaniu z majem) stan oszczędności ulokowanych na depozytach bankowych zwiększył się o nieco ponad 5 mld złotych osiągając poziom 399 mld zł. O podobną wartość wzrosły depozyty przedsiębiorstw. Niestety nie oznacza to niestety, że więcej zarabiamy czy że zaczęliśmy oszczędzać. Pieniądze najprawdopodobniej przepłynęły na konta bankowe prosto z Funduszy Inwestycyjnych.

Od dna recesji (czyli gdzieś od II kwartału 2009 roku) przez 13 kolejnych miesięcy bilans wpłat i wypłat pieniędzy z kont Funduszy Inwestycyjnych był dodatni. W tej chwili trend ten odwrócił się i jak pokazują dane opublikowane między innymi przez Analizy Online w maju fundusze straciły sporo kapitału – głównie z powodu umorzeń jednostek (czyli wycofywania pieniędzy przez klientów).

W tabeli widać wyraźnie, że najwięcej straciły fundusze akcji, aż 4,3%, zyskały fundusze pieniężne i gotówkowe. W sumie wszystkie fundusze w maju (w porównaniu z kwietniem) straciły 1,3% swoich środków.

Może to świadczyć o coraz większej świadomości finansowej Polaków, którzy (i tu nieco subiektywnej opinii) nauczeni rokiem 2007 i 2008 lepiej radzą sobie z zarządzaniem oszczędnościami i świadomie ograniczają ryzyko inwestycji.

Być może ma to również związek z wyjazdami urlopowymi i wspomnianymi przeze mnie w poprzednim artykule zabiegami mającymi na celu zabezpieczenie naszych inwestycji przed ewentualnymi spadkami w trakcie naszej nieobecności.