Pytanie, czy dało się przewidzieć to, co się dzieje obecnie na rynkach, czy rok 2008 był dla wszystkich totalnym zaskoczeniem? Okazuje się, że wiele osób ostrzegało przez nadchodzącą recesją, ostrzegało przed życiem na kredyt i brakiem oszczędności.

Na pierwszy ogień pójdzie tu debata, która w środowisku ekonomistów „austriackich” urosła już do rangi kultowej. W roku 2006 doszło do krótkiej rozmowy, której wynikiem był zakład o 1 centa na temat przyszłości amerykańskiej, a co za tym idzie i światowej gospodarki.

Rozmowa odbyła się pomiędzy Peter’em Schiff’em prezesem Euro Pacific Capital i Art’em Laffer byłym doradcą prezydenta Regana. Całość dostępna (z polskimi napisami) na youtube. Chyba nikt nie ma wątpliwości, który z debatujących jest czystej rasy politykiem? Nie trzeba zgadywać kto wygrał.

Peter Schiff reprezentuje austriacki nurt ekonomii – popierający kapitalizm i gospodarkę wolnorynkową i jednocześnie krytykujący obecną politykę monetarną i kontrolę jaką państwa sprawują nad gospodarką. Jednak kapitaliści (Ci prawdziwi, nie ci współcześni Keynesowscy) do tej pory postrzegani są ja innowiercy i dopiero od niedawna niektóre środowiska zaczęły dostrzegać sens płynący z ich wypowiedzi.

Szkoda tylko, że tak późno.

UPDATE: właśnie na Pulsie Biznesu pojawiła się informacja o kolejnej wypowiedzi Peter’a Schiff’a – tym razem dotycząca amerykańskiego długi i prezydentury Obamy. Całość do przeczytania tutaj.