Bank BZ WBK zmienił właściciela – a w zasadzie nie tyle właściciela co jednego z właścicieli posiadających większościowy pakiet akcji (warto zaznaczyć, że współwłaścicielem jest każdy kto kupi choćby jedną akcję banku). Od tego tygodnia BZ WBK nie jest już bankiem irlandzkim (co pewnie i tak jest zaskoczeniem dla wielu klientów banku) tylko bankiem hiszpańskim.

Tak naprawdę nigdy nie był to bank polski. Jeszcze przed połączeniem się Banku Zachodniego z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym w 2001 roku oba banki należały w dużej części do Allied Irish Bank, a po połączeniu grupa ta otrzymała w sumie prawie 70% wszystkich akcji.

Teraz większościowy pakiet AIB sprzedał za 3mld euro hiszpańskiej grupie finansowej Santander – jednej z największych grup finansowych na świecie (czwarta pod względem zysków, ósma pod względem kapitalizacji na rynku akcji – czyli sumie wartości wszystkich wyemitowanych akcji).

Co ciekawe – a o czym zapewne większość z nas nie wie – grupa posiada już w Polsce swoje oddziały. Od prawie 7 lat działa na naszym rynku Santander Consumer Bank S.A., który – i to jeszcze ciekawsze – przymierza się do połączenia z AIG Bank Polska. Grupa powoli ale systematycznie rozwija się na naszym rynku – bez zbędnego nagłośnienia.

Jako ciekawostkę warto podać, że nie są to jedyne zakupy dokonane przez Santander Group. W zeszłym miesiącu kupili prawie 320 placówek Royal Bank of Scotland oraz prawie 180 szwedzkiego banku SEB.

AIB zmuszony został do sprzedaży BZ WBK po tym jak zawalił się rynek nieruchomości w Irlandii, a tamtejszy rząd obiecał wsparcie finansowe grupie pod warunkiem, że samodzielnie zgromadzi część kapitału.

Konsekwencje

Teoretycznie zmiana właściciela nie wpłynie bezpośrednio na bezpieczeństwo środków trzymanych na kontach w banku jednak nic nie stoi na przeszkodzie przed np zmiana zarządu banku i zmianą strategii marketingowej (znikną reklamy ze znanymi aktorami?) .

W dłuższej perspektywie zmianie może ulec oferta banku, a w sytuacji skrajnej być może i sama nazwa banku (na takiej samej zasadzie jak Idea zmieniła się w Orange kilka lat temu). To wszystko to jednak domysły – nie ma co spekulować.

Inną kwestia jest giełda. Jak zuważa autor bloga „Droga do Wolności„:

„Nabywając te ponad 70% akcji Santander staje się większościowym udziałowcem BZ WBK i przekracza tym samym jeden z progów określonych w ustawie o ofercie. Chodzi o próg 66% (…) powinniśmy się spodziewać wezwania na pozostałe 30% akcji (…) jeżeli przekroczy próg 90% może zmusić pozostałych akcjonariuszy do sprzedaży akcji. A w tym przypadku wycofanie akcji z giełdy to naturalna kolej rzeczy„.

Kurs BZ WBK na giełdzie będzie w najbliższych dniach na pewno jednym z najczęściej obserwowanych na GPW.