Końcówka roku znów należy między innymi do BitCoina. Kryptowaluta po raz kolejny dość szybko zaczęła zyskiwać na wartości, obrót nią została formalnie zwolniony z VATu na terenie Unii Europejskiej, a jej twórca miał trafić na krótką listę nominowanych do “ekonomicznego Nobla”. Z drugiej strony już w listopadzie kurs waluty tylko jednego dnia spadł o kilkanaście procent, a światowe centrum obrotu BitCoinem przesunęło się w ostatnich miesiącach ze strefy dolara do strefy juana.

Jak wygląda sytuacja na rynku BitCoin pod koniec 2015 roku i czy nadal walutę czeka świetlana przyszłość?

Kurs – standardowe wahania czy bańka MMM Global?

Kurst BitCoin nigdy do spokojnych nie należał i mimo, że przez ostatnie dwa lata nieco się ustalibilizował (w trendzie spadkowym) po gwałtownych wzrostach pod koniec 2013 to i tak za normę należy uznać skoki po 20-25% wartości. Na przełomie października i listopada 2015 sytuacja się nieco odmieniła i kurs waluty wystrzelił o ponad 50% do góry w ciągu dwóch tygodni przekraczając 1550zł za BTC. Na chwilę obecną kurs jest na poziomie ~1300zł za BTC jednak nadal jest to poziom ostatni raz widziany w listopadzie zeszłego roku.

Powodów takiego skoku jest zapewne kilka. Niektórzy dopatrują się tu pozytywnych informacji płynących z Unii Europejskiej (Orzeczenie Trybunały Sprawiedliwości, o którym poniżej) ale mamy tu trochę za małe obroty. Inni twierdzą, że to przez aukcję bitcoinów zarekwirowanych przez FBI z SilkRoad (i to niby ma windować kurs… ) lub artykuł okładkowy na temat BitCoina w jednym z ostatnich numerów The Economist.

theeconomist-bitcoin

Patrząc jednak na wzrost transakcji na parze BTC/Juan należy raczej postawić na Chińskich inwestorów i – co sugeruje Bloomberg – MMM Global, czyli piramidę finansową Siergieja Mawrodiego – rosyjskiego matematyka. Co łączy chińskich inwestorów i Rosyjskiego Matmatyka?

Bloomberg podaje, że wartość transakcji na parze BTC/Juan wzrosła pod koniec października z 700 mln do 3mld juanów dziennie, a jako powód wskazuje poszukiwanie przez Chińskich inwestorów bezpiecznych lokat dla pieniędzy wycofywanych z tamtejszej giełdy (Shanghai Composite Index spadł od czerwca o około 30%).

bitcoin-bitsamp-2015

Ponieważ transakcje BTC są trudne do wyśledzenia możemy jedynie domyślać się, że spora część waluty trafiła do MMM Global – czyli społecznej sieci finansowej, który ma gwarantować zwroty w wysokości nawet 100% miesięcznie. Wszystko jest oczywiście niczym innym jak schematem Ponziego czyli klasyczną piramidą finansową. Zyski dla aktualnych uczestników piramidy wypłacane są za pieniądze pochodzące od nowych członków.

Patrząc na przeszłość Siergieja Mawrodiego możemy wywnioskować, że dopracował on do perfekcji swoją metodę tworzenia piramid Finansowych (za co był już nawet skazany na 3,5 roku więzienia). Tym razem różnica jest taka, że BitCoin nie należy do nikogo, nie jest oficjalną walutą żadnego państwa (co więcej – niektóre kraje jak np Tajwan czy Bangladesz go zakazują) Mawrodi jest więc praktycznie bezkarny – a jak widać chętnych na jego produkt jest bardzo wielu.

mmm-global

Niestety (albo stety) informacja o piramidzie kilka dni temu pojawiła się we wszystkich znaczących mediach finansowych w całym internecie i kurs waluty nieco osłabł.

Obrót BitCoin zwolniony z VAT

Bardzo pozytywna informacja napłynęła pod koniec października z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trybunał opublikował na swojej stronie treść wyroku w którym uznał, że wymiana tradycyjnych walut na jednostki wirtualnego BitCoina nie podlega opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej.

 1)      Artykuł 2 ust. 1 lit. c) dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że odpłatne świadczenie usług w rozumieniu tego przepisu stanowią transakcje, takie jak w postępowaniu głównym, polegające na wymianie waluty tradycyjnej na jednostki wirtualnej waluty „bitcoin” i odwrotnie, dokonywane za zapłatą kwoty odpowiadającej marży wynikającej z różnicy pomiędzy ceną, po jakiej dany przedsiębiorca nabywa waluty, a ceną, po jakiej je sprzedaje klientom.
2)      Artykuł 135 ust. 1 lit. e) dyrektywy 2006/112 należy interpretować w ten sposób, że świadczenie usług takich jak w postępowaniu głównym, które polegają na wymianie walut tradycyjnych na jednostki wirtualnej waluty „bitcoin” i odwrotnie, dokonywane za zapłatą kwoty odpowiadającej marży wynikającej z różnicy pomiędzy ceną, po jakiej dany przedsiębiorca nabywa waluty, a ceną, po jakiej je sprzedaje klientom, stanowi transakcje zwolnione z podatku od wartości dodanej w rozumieniu tego przepisu.

Artykuł 135 ust. 1 lit. d) i f) dyrektywy 2006/112 należy interpretować w ten sposób, że takie świadczenie usług nie wchodzi w zakres stosowania tych przepisów.

Po części Trybunał uznał BitCoin za środek płatniczy, ale tym pewnie nikt na razie nie będzie zaprzątał sobie głowy. Najważniejsze jest to, że teoretycznie (teoretycznie bo nasza skarbówka robi i tak co chce) na terenie Unii Europejskiej można obracać BitCoinem bez naliczania do każdej transakcji podatku VAT. Otwiera to wiele możliwości dla rozwoju biznesów opartych o BTC, a co za tym idzie dla rozwoju samej waluty (do tej pory BTC zwolniony był z VAT jedynie w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii).

Nobel dla Satoshi Nakamoto

I najciekawsze (i chyba najzabawniejsze) na koniec. Bhagwan Chowdhry – profesor ekonomii na UCLA (University of California, Los Angeles), który dostał w tym roku od Sveriges Riksbank zaproszenie do wytypowania kandydata do Nobla z Ekonomii postanowił nominować Shatoshi Nakamoto – twórcę BitCoina. Dlaczego uważam, że to zabawne?

nobel

Nominacje do Nobla utrzymywane są w tajemnicy przez 50 lat, a tu mamy informacje o nominowanym jeszcze przed wręczeniem nagrody – można więc śmiało uznać, że jest to bardziej zabieg PR’owy (pytanie czy dla BitCoina – którego profesor promuje czy dla samego profesora). Poza tym Satoshi Nakamoto to pseudonim i nawet nie wiadomo czy to pojedyncza osoba czy zorganizowana grupa. W zasadzie nic o nim (nich) nie wiadomo poza tym, że stworzyli najpopularniejszą krypto-walutę na świecie.

A sama nagroda w zasadzie to nawet nie pełnoprawny Nobel bo takiego w dziedzinie Ekonomii się nie przyznaje, ale Nagroda Banku Szwecji im Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Przyznawana jest od 1968 roku przez Komitet Noblowski, ale w pełni finansowana jest przez Szwedzki Bank Narodowy.

Co dalej?

BitCoin jest akceptowalny przez coraz więcej coraz większych firm. Nawet w Polsce płacąc tą walutą można kupić bilet lotniczy LOTu czy najnowszego Wiedzmina. Wszystko wskazuje tez na to, że sytuacja prawna waluty coraz bardziej się klaruje, a rynek usług z nią związanych jest w trendzie wzrostowym. Daleki jestem od wróżenia, że rok 2016 w finansach będzie rokiem BitCoin’a, ale na pewno jest przed nim świetlana przyszłość.