Stało się – na naszym rynku pojawił się kolejny bank internetowy. Światło dzienne ujrzał dziś BGŻ Optima. Jak sama nazwa wskazuje nie jest to zupełnie nowy bank, ale nie jest to też osobny internetowy system transakcyjny banku BGŻ. Nie jest to również internetowy „klon” z lepszą ofertą jak w przypadku GetinBanku i GetinOnline.

Główna działalność nowego banku (tzw core business) ma oscylować wokół wszelkiego rodzaju produktów inwestycyjno-oszczędnościowych takich jak konta oszczędnościowe, lokaty czy fundusze inwestycyjne.

Przede wszystkim bank faktycznie ma być tylko i wyłącznie platformą oszczędnościową. Nie ma tam zwykłego ROR, nie dostaniemy do konta karty debetowej ani tym bardziej karty kredytowej.

Głównym trzonem całego ‚systemu’ jest konto oszczędnościowe BGZOptima – niestety, o zmiennym oprocentowaniu 4,6% i miesięcznej kapitalizacji. Konto jest darmowe, przelewy z niego są darmowe ale – i tu uwaga – przelać środki z BGŻOptimy można tylko i wyłącznie na konto, z którego zostało zasilone! Trochę to utrudnia zarządzanie finansami tym, którzy mają tych kont kilka w różnych bankach (chociaż takich osób jest niewiele).

Konta BGŻOptima możemy posiadać w sumie cztery – główne i trzy subkonta, które możemy dodatkowo opisać. Bank reklamuje je jako „konta celowe” – czyli do oszczędzania na konkretny cel. Ich oprocentowanie jest dokładnie takie samo jak w przypadku konta głównego.

Po zasileniu konta możemy skorzystać z dodatkowych usług oferowanych przez bank – czyli z lokat (tradycyjnych, nie ma strukturyzowanych) i z funduszy inwestycyjnych. Zakup jednostek uczestnictwa działa na tej samej zasadzie co w mBankowym Supermarkecie Funduszy Inwestycyjnych, a opłata za zakup jednostek uczestnictwa nie jest pobierana.

Jeśli chodzi o lokaty to w tej chwili dostępne są dwie – dzienna (jednodniowa, odnawialna lokata o oprocentowaniu 6,48% w skali roku) i lokata terminowa o oprocentowaniu 5,3% w skali roku o czasie trwania do wyboru 1, 3, 6, 12 i 24 miesiące. Niestety podatek Belki da się ominąć jedynie na lokacie dziennej (postaram się ją nieco dokładniej opisać może jeszcze dzisiaj).

BGŻ Optima jest bankiem w 100% internetowym – nie ma oddziałów, ale nie ma również umowy o prowadzenie rachunku! Konto zakładamy w całości przez internet, a nasze dane weryfikowane są na podstawie pierwszego przelewu zasilającego konto (w danych z przelewu widnieją nasze dokładne dane) – dopiero wówczas konto zostaje aktywowane.

Przyszłość i atrakcyjność banku zależeć będzie oczywiście od oferty – jak na razie jest całkiem niezła (głównie ze względu na lokatę dzienną o wysokim oprocentowaniu). Jak będzie w przyszłości – zobaczymy.

Strona banki: www.bgzoptima.pl

UPDATE

Wygląda na to, że bank nie umożliwia zakładania lokat zoptymalizowanych – kwoty muszą być zaokrąglone do pełnych złotych. Np dla Lokaty Dziennej kwota optymalna wynosi 1042,06 zł, niestety system przyjmuje albo 1042 albo 1043 co psuje cały efekt.